1025-lecie chrztu Rusi Kijowskiej

Z okazji 1025-lecia chrztu Rusi Kijowskiej wieczorem 27 lipca w Ławrze Kijowsko-Pieczerskiej odprawiono pod przewodnictwem patriarchy Moskwy i Całej Rusi Cyryla I uroczystą liturgię.

W tym samym czasie na Chreszczatyku, głównej ulicy w centrum Kijowa zorganizowano wielki koncert z udziałem chórów cerkiewnych, rosyjskich i ukraińskich zespołów rockowych i Chóru Kozaków Kubańskich. W przerwie między występami metropolita wołokołamski Hilarion (Alfiejew), przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Stosunków Cerkiewnych patriarchatu moskiewskiego krótko powiedział o znaczeniu 1025-lecia chrztu Rusi Kijowskiej oraz pobłogosławił wszystkich relikwiami św. Włodzimierza Chrzciciela Rusi Kijowskiej, które znajdują się w Moskwie. Wcześniej peregrynowały one przez Rosję, Białoruś i Ukrainę.

Również wczoraj po uroczystym nabożeństwie na tzw. Górce św. Włodzimierza, chrzciciela Rusi, w Kijowie odbyło się spotkanie prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowicza z hierarchami dziewięciu Kościołów prawosławnych z zagranicy, wśród których był też metropolita warszawski i całej Polski Sawa (Hrycuniak). Prezydent wyróżnił zwierzchników Kościołów prawosławnych orderem księcia Jarosława Mądrego I Klasy. Natomiast prezydent Rosji Władimir Putin wręczył rosyjskie ordery i listy gratulacyjne hierarchom Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego.

Z okazji obchodów 1025-lecia chrztu Rusi Kijowskiej metropolita kijowski i całej Ukrainy Włodzimierz (Sabodan) wystosował list pasterski. Hierarcha przypomniał w nim, że chrześcijaństwo przyszło na Ruś o wiele wcześniej, jeszcze przed chrztem Włodzimierza. Zaznaczył, że kluczową rolę we wprowadzaniu chrześcijaństwa na tereny Państwa Kijowskiego odegrała misja świętych Cyryla i Metodego w latach 863-885 oraz chrzest księżnej Olgi, babki Włodzimierza. „Chrzest Rusi to jest kamień milowy w naszej historii. Od tego czasu nasz naród wkroczył w nowy rozwój cywilizacyjny" - napisał metropolita Włodzimierz.

Zaznaczył, że i teraz prawosławie nadal pozostaje czynnikiem decydującym o życiu politycznym i społecznym Ukrainy. „Jedynie chrześcijaństwo może uratować współczesną cywilizację od demoralizacji i śmierci” – podkreślił ukraiński hierarcha.

Jak donoszą ukraińskie media prezydent Rosji Władimir Putin po 15-minutnej rozmowie z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowiczem i wręczeniu orderów hierarchom ukraińskim uczestniczył w posiedzeniu „okrągłego stołu” pod tytułem „Wartości prawosławno-słowiańskie – zasady wyboru cywilizacyjnego Ukrainy”. Sympozjum z udziałem sympatyków pojednania rosyjsko-ukraińskiego zostało zorganizowane przez Ruch Społeczny Wiktora Medwedczuka, byłego szefa administracji urzędu prezydenta Ukrainy (2002-2005).

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6