Biskupi polscy o Maryi na Twitterze

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik, od ponad roku niemal codziennie przesyła swoje „Tweety duchowe”.

Reklama

Przez cały maj polscy duchowni aktywni na Twitterze będą „ćwierkać” na temat kolejnych wezwań Litanii do Najświętszej Maryi Panny. To ich kolejna inicjatywa po TT Rekolekcjach, jakie przeprowadzili w Wielkim Poście. Tym razem dołączy do nich przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik, który od ponad roku niemal codziennie przesyła swoje „Tweety duchowe”.
- W maju planujemy "wyćwierkać" na Twitterze 31 wezwań litanii do Najświętszej Maryi Panny. Trudno było dokonać wyboru, ale chcieliśmy aby każdy dzień miał jedno wezwanie – opowiada ks. Piotr Studnicki, jeden z liderów grupy duchownych na Twitterze (@duchowni), aktualnie doktorant w Rzymie.

- Metoda działania byłaby podobna do tej, którą zastosowaliśmy podczas TT rekolekcji w Wielkim Poście. Każdy z ok. 50 księży będzie umieszczał na swoim koncie tweety na temat wezwania litanii loretańskiej, które przypada na dany dzień, czyli 1 maja wszyscy "ćwierkamy" o Świętej Maryi, 2 maja o Świętej Bożej Rodzicielce, 3 maja o Królowej Polski, itd. według ustalonej wcześniej kolejności - informuje. W ten sposób duchowni chcą w twórczy sposób przedstawić głębokie znaczenie poszczególnych wezwań litanii loretańskiej a także zachęcić swoich followersów do modlitwy, która w maju praktykowana jest w kościołach i kaplicach w całej Polsce.

- Znakiem rozpoznawczym maryjnych tweetów będzie hashtag #majówka, dzięki któremu będzie można łatwo śledzić naszą akcję na TT. Również poprzez profil @duchowni będziemy upowszechniać „maryjne tweety” - jeśli nie wszystkie, to na pewno najciekawsze – zapowiada ks. Studnicki.

Wśród polskich duchownych, którzy „ćwierkają” na Twitterze, a jest ich ok. 200, są zarówno księża diecezjalni, jak i zakonnicy, pracujący zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. W majówkę na Twitterze włączy się co najmniej 50 duchownych, w tym także abp Michalik, którego profil śledzi już ok. 2,3 tys. internautów. Coraz aktywniejszy jest także biskup opolski Andrzej Czaja, który na bieżąco informuje o swojej posłudze.

Inicjatorami majówki jest pięciu duchownych, którzy zainspirowani inicjatywą hiszpańskich księży, najpierw założyli konto @duchowni na Twitterze a następnie postanowili zrobić następny krok i w Wielkim Poście poprowadzili rekolekcje dla użytkowników Twittera wraz z 20 innymi księżmi. W gronie tym są dwaj jezuici Paweł Witkowski SJ i dk Paweł Kowalski SJ, ks. Piotr Studnicki z archidiecezji krakowskiej, obecnie doktorant w Rzymie, ks. Damian Noga z archidiecezji przemyskiej i dk Łukasz Przelazły z diecezji włocławskiej.

Twitter powstał w 2006 roku i jest to serwis społecznościowy udostępniający usługę mikroblogowania. Jego użytkownicy mogą wysyłać oraz odczytywać tzw. tweety czyli krótkie, nieprzekraczające 140 znaków wiadomości tekstowe. Taka wiadomość wyświetlana jest zarówno na stronie użytkownika oraz dostarczana innym użytkownikom, którzy obserwują dany profil. Wpisy można dodawać zarówno ze strony głównej serwisu, za pomocą SMS-ów czy też zewnętrznych aplikacji.


 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7