Nowy program Religia.tv będzie przedstawiał współczesne zastosowania katolickiej nauki społecznej
„Moralność i etyka czasów kryzysu” - to tytuł nowego programu, który 2 marca rusza na antenie Religia.tv Zaproszeni eksperci będą nie tylko wyjaśniać najważniejsze zjawiska ze świata finansów i ekonomii, ale także oceniać je pod kątem etycznym. Utworzenie strefy Euro, bankructwo Lehman Brothers, parabanki czy życie na kredyt - to niektóre z tematów omawianych w kolejnych odcinkach cyklu.
Ks. Kazimierz Sowa, dyrektor Religia.tv, a także gospodarz programu „Moralność i etyka czasów kryzysu” zapewnia, że jest to propozycja skierowana „do szerokiego grona widzów interesujących się nie tylko bieżącymi wydarzeniami ze świata ekonomii, ale również ich przyczynami oraz ich wpływem na codzienne życie zwykłych ludzi”.
Cykl „Moralność i etyka czasów kryzysu” został przygotowany przez Religia.tv we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Ks. Sowa nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że w ramówce Religia.tv i taka propozycja powinna się znaleźć: „Wydaje się, że czas kryzysu jest znakomitą okazją do zadania pytania o znaczenie czy wręcz konieczność inspiracji etycznej także w odniesieniu do procesów i zjawisk ekonomicznych. Kryzys - zazwyczaj boleśnie - odsłania, że ekonomia bez etyki przeradza się w technokratyczny proces, który może czasem mieć niebezpieczne konsekwencje, jakich jesteśmy świadkami w ostatnim czasie” – mówi dyrektor Religia.tv.
Natomiast prof. Małgorzata Zaleska, członek zarządu NBP, przypomina: „Papież Benedykt XVI w encyklice 'Caritas in veritate' wskazywał, że ekonomia czy wolny rynek, który funkcjonuje bez zasad moralnych nie przyczynia się do realnego postępu. Wprost przeciwnie – prowadzi nas do kryzysu, a nawet jest elementem ryzyka zagłady ludzkości”. Dlatego, zdaniem prof. Zaleskiej, tak ważna jest edukacja ekonomiczna, bo „jeśli społeczeństwo będzie bardziej świadome, to będzie także siłą rzeczy wymuszało na instytucjach finansowych bardziej etyczne zachowania”.
O tym, jak nie pogubić się w skomplikowanym świecie finansów ks. Kazimierz Sowa w każdym z siedmiu odcinków cyklu „Moralność i etyka czasów kryzysu” będzie rozmawiał z Ryszardem Petru - przewodniczącym Towarzystwa Ekonomistów Polskich oraz dominikaninem o. Maciejem Ziębą - specjalistą w dziedzinie społecznej nauki Kościoła. W programie nie zabraknie również głosów innych ekspertów, m.in. prof. Witolda Orłowskiego, prof. Stanisława Gomułki, Andrzeja Sadowskiego czy Mariusza Grendowicza.
Premierowe odcinki „Moralności i etyki czasów kryzysu” będą emitowane na antenie Religia.tv w soboty o godz. 17.30 i powtarzane o różnych porach w kolejne dni. Wszystkie odcinki widzowie znajdą również na stronie internetowej www.religia.tv. Tam będzie można także sprawdzić swoją wiedzę wyniesioną z programu i zajrzeć do leksykonu podstawowych pojęć ekonomicznych, pojawiających się w poszczególnych odcinkach „Moralności i etyki czasów kryzysu”.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Kościele katolickim na świecie.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Życzenia bożonarodzeniowe przewodniczącego polskiego episkopatu.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.