Pasożyt dwupartyjny

Doświadczenie wskazuje, że punkt widzenia często zależy od punktu siedzenia. A precyzyjnie: od liczby zdobytych siedzeń w parlamencie.

System dwupartyjny, który jak pasożyt opanował całe państwo, wcale nie oznacza rzeczywistej alternatywy politycznej, która jest solą demokracji. Wytworzył społeczną tolerancję dla zjawisk, które gdzie indziej na świecie nie są tolerowane. Partiom uszło to na sucho, ludzie nadal na nie głosują.

Mowa o korupcji, która opanowała wszystkie sfery polityczne. Nie, nie w Polsce, w Hiszpanii. Autorem tych słów jest Rosa Diez, szefowa partii Unia Postępu i Demokracji, posłanka do parlamentu hiszpańskiego. Nie da się jednak ukryć, że o sytuacji w Polsce można powiedzieć te same słowa. Zapewne z pełnym przekonaniem wypowiedzieliby je przedstawiciele którejś z mniejszych partii, które od pewnego czasu próbują znaleźć się w Sejmie i przy obecnej ordynacji wyborczej nie mają na to wielkich szans.

W Hiszpanii burzę spowodowało ujawnienie masowej korupcji. Nie zamierzam sugerować podobnego zjawiska w polskich sferach politycznych, by stawiać zarzuty trzeba mieć dowody, a uogólnienia zawsze kogoś krzywdzą. Niemniej wiele zjawisk w naszej rzeczywistości politycznej jest tolerowanych tylko dlatego, że wpojono nam przekonanie o braku alternatywy. Do pewnego stopnia prawdziwe. Czy można mieć nadzieję, że kolejna partia będzie postępować inaczej? Doświadczenie wskazuje, że punkt widzenia często zależy od punktu siedzenia. A precyzyjnie: od liczby zdobytych siedzeń w parlamencie.

Większość obywateli oczekuje byśmy przywrócili im wiarę w politykę, ufność do polityków i szansę na zaangażowanie w sprawy publiczne – mówi Rosa Diez. Zapewne ta diagnoza też jest prawdziwa, tyle że należałoby ją inaczej sformułować. Większość obywateli chce normalnie żyć w dobrze rządzonym państwie i nie musieć się zajmować sprawami państwa. Dość mamy własnego życia i własnych problemów. Ufność do polityków jest sposobem na pozbycie się problemu. Można go scedować na swoich przedstawicieli.

Niestety najwyraźniej nie można. Pytanie, co może zrobić zwykły człowiek, któremu sytuacja nie jest obojętna, ale nie poświęci jej naprawie całego życia. Chyba jedyną drogą są działania lokalne. Pozapartyjne. W ramach trzeciego sektora: stowarzyszeń, fundacji. Jakaś alternatywa dla obecnej sytuacji zapewne z tego wyrośnie.

Być chrześcijaninem znaczy także podejmować odpowiedzialność za świat wokół mnie. Warto o tym pamiętać.

 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Maluczki
  04.02.2013 12:49
  " Być chrześcijaninem znaczy także podejmować odpowiedzialność za świat wokół mnie. Warto o tym pamiętać."

  Warto przede wszystkim wiedzieć co to znaczy, bo brzmi pięknie, ale żeby to wiedzieć, trzeba wiedzieć co znaczą w praktyce Przykazania Boże, a tu jest tragicznie.
  System dwupartyjny to taka maszynka do robienia w bambuko głupich ludzi. Mądrym ludziom wystarczy jedna partia, która opiera się na prawdzie. Pan Jezus założył na Ziemi taką partię, ale cóż z tego, kiedy na Ziemi nie ma mądrych ludzi. Ludzie wolą być głupcami.

 • MarianNowak
  05.02.2013 10:01
  W Polsce, obecnie jest również w praktyce system dwupartyjny, w którym dominuje PO i PIS, bo mają największe finansowe wsparcie z wielu źródeł a przede wszystkim publicznych. Zatem, nasz system polityczny jest zamknięty tak jak hiszpański i realna demokracja jest w znacznym stopniu ograniczona.
 • Kostek
  06.02.2013 09:38
  W Europie to jest częsta i normalna rzecz wybór pomiędzy "koserwatystami" którzy zgłaszają projeky ustaw o rozowdach, aborcji, homozwiązkach, a "lewicą" która ich całkowicie popiera.
 • Tomek
  07.02.2013 13:29
  No to może trzeba wesprzeć pana Pawła Kukiza i jednomandatowe ogręgi wyborcze. Dużo łatwiej będzie się wtedy dobrać do skóry tych, którzy kpią nam w żywe oczy.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7