Od 10 do 17 lutego w Ośrodku Wczasowym w Zakrzowie odbędzie się I Zimowisko Maltańskie, organizowane dla dzieci niepełnosprawnych przez Fundację Kawalerów Maltańskich w Warszawie – Pomoc Maltańska. Dzieciom pomagać będą wolontariusze.
Weźmie w nim udział 20 osób, w tym dziesięcioro uczniów z Zespołu Szkół Specjalnych nr 12 w Katowicach, Szkoły Podstawowej nr 61 im. Polskich Kawalerów Maltańskich i Gimnazjum Specjalnego nr 29 w Katowicach im. Polskich Kawalerów Maltańskich.
Wyjazd zorganizowany jest z myślą o dzieciach i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie. Temat przewodni zimowiska to "Górskie inspiracje". – Nasi podopieczni to dzieci z rodzin, które nigdy nie mogłyby sobie pozwolić na podobny wyjazd. Planujemy dla nich spotkania z ciekawymi gośćmi, zajęcia z arteterapii i muzykoterapii. Nie zabraknie sportu i spacerów na świeżym powietrzu. Mam nadzieję, że wyjazd będzie obfitował w wiele niezapomnianych wrażeń – mówi Dominik Janosz, koordynator zimowiska.
Pomysł zimowiska rodził się od kilku lat, jako owoc dotychczasowych obozów letnich, organizowanych przez Kawalerów Maltańskich. Podczas zimowiska każde dziecko będzie miało swojego opiekuna-wolontariusza. – Każdy może zostać naszym wolontariuszem, jeśli bliskie mu są ideały Maltańczyków. Całej reszty, praktycznej, można się nauczyć – zachęca Marek Grzymowski z Fundacji Kawalerów Maltańskich. Dodaje, że "wolontariusze biorący udział w zimowisku to osoby wykwalifikowane, arteterapeuci, pedagodzy".
Dla większości dzieci to pierwszy samodzielny wyjazd. To też wyzwanie dla rodziców, którzy puszczają pierwszy raz bez opieki swoje dzieci. – Gdy pierwszy raz jechałem jako wolontariusz, myślałem, że sobie nie poradzę, że to będzie trudne. Tym czasem to osoba, którą się opiekowałem, dawała mi siłę. Pomogła inaczej spojrzeć na świat. Potem już wiedziałem, że za rok znowu pojadę, by pomagać – mówi Dominik.
Lutowy wyjazd, organizowany przez Kawalerów Maltańskich, wspiera Urząd Miasta Katowice.
Zobacz również:
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.