Karnawał ma się ku końcowi, więc może warto pomyśleć o wysłaniu duszy z ciałem na krótki urlop?
Nad jeziorem, choć nie Galilejskim, znajduje się dom rekolekcyjny „Arka”. Symboliczna jak schronienie przed potopem i jak łódź, z której przemawia także dzisiaj Jezus. A w tej „Arce”... – Organizujemy dni skupienia dla architektów pt. „Czyńcie sobie ziemię poddaną” oraz „Kamień odrzucony przez budujących stał się kamieniem węgielnym” – wymienia ks. Ignacy Klucznik, dyrektor Centrum Formacyjno-Rekolekcyjno. Te dwie serie rekolekcji poprowadzi historyk sztuki ks. Lucjan Bielas. – Mamy propozycję dla wszystkich, którzy chcieliby lepiej zgłębić tajemnicę Bożego miłosierdzia, oraz dla tych, którzy zastanawiają się, jak trwać przy Bogu mimo ciemności wiary – podkreśla ksiądz dyrektor. Kto łaknie spotkania ze słowem Bożym i medytacji nad nim, też się nie zawiedzie. Ćwiczenia pt. „Zakorzenieni w Chrystusie i Jego słowie” poprowadzi ks. Ryszard St. Nowak, biblista i sekretarz biskupa tarnowskiego.
Z kolei czciciele Matki Bożej, członkowie Rycerstwa Niepokalanej, mogą przyjechać na rekolekcje z Maryją, pt. „Matka wiernej wiary”. – Dla osób poszukujących duchowego uzdrowienia przygotowaliśmy rekolekcje pt. „Doświadczyć mocy Boga”, które poprowadzi ks. Rafał Imielski z grupą Odnowy w Duchu Świętym z Dąbrowy Tarnowskiej. Z kolei ks. Andrzej Liszka, diecezjalny moderator grup św. o. Pio poprowadzi spotkania rekolekcyjne w oparciu o postać i charyzmat tego świętego, świadka wiary – informuje ks. Klucznik.
Łódź ratunkowa
Dom w Gródku nad Dunajcem jest zawsze otwarty dla narzeczonych oraz dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., ale w tym roku w kalendarium rekolekcyjnym pojawiła się nowość – rekolekcje dla żon nadzwyczajnych szafarzy. Poprowadzi je wieloletni rekolekcjonista „Arki”, a obecnie proboszcz parafii w Dąbrowie Tarnowskiej ks. Stanisław Cyran. – Jeździmy do „Arki” od około 7 lat. Znajdujemy tu bardzo życzliwych ludzi, pomocnych, a do tego piękne widoki… – mówi Sylwia Kulig. – Jako małżonkowie nabieramy sił duchowych, korzystając z ciszy tego miejsca, klimatu w kaplicy– mówi. Razem ze swoim mężem Danielem prowadzą kursy dla narzeczonych. – Przyjeżdżają ludzie zaciekawieni, ale też nieraz tacy z oporami, zranieni przez najbliższą rodzinę. Niektóre pary wyglądają już jak „stare dobre małżeństwa”. Przeżywają kurs, odmawiają codzienny pacierz, nieraz zaniedbany, są adoracje, Msza św., jest też uroczyste błogosławieństwo podczas ostatniej Eucharystii – wylicza pani Sylwia.
Ze stoku do kaplicy
W Starym Sączu, gdzie znajduje się Diecezjalne Centrum Pielgrzymowania „Opoka”, ważna zmiana. Odchodzi dotychczasowy dyrektor ks. Tadeusz Sajdak, którego zastąpi ks. dr Marcin Kokoszka. Specyfiką domu w Starym Sączu jest łączenie aktywnego wypoczynku z ćwiczeniami duchowymi, stąd aż kilka serii rekolekcji dla narciarzy, jedna majówka z bł. Janem Pa- włem II i jeden motopiknik. – Organizujemy go razem z ks. Tadeuszem Sajdakiem, Mariuszem Włochem i ks. Mariuszem Ogorzelcem – opowiada Krzysztof Czupryna. – Pomysł był spontaniczny, a sam piknik urządzamy z okazji urodzin Jana Pawła II. „Opoka” to pięknie położone miejsce, co więcej, jest tam jedyny zachowany w Polsce ołtarz papieski. Co roku przyjeżdża nas kilkuset, spotkanie jest charytatywne, część datków przeznaczamy na Dom Dziecka w Nowym Sączu, a część na utrzymanie Izby Pamięci bł. Jana Pawła II.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Trzeba doceniać to, co robią i dawać im narzędzia do dalszego dążenia naprzód” .
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).