Bez wiary nasze dzieci nigdy nie będą bogate. Natomiast jeśli będą miały wiarę, nigdy nie będą biedne – powiedział kard. Tarcisio Bertone cytując słowa Giuseppego Toviniego, włoskiego bankiera, którego Jan Paweł II przed 14 laty zaliczył w poczet błogosławionych.
Zdaniem watykańskiego sekretarza stanu słowa te dobrze ilustrują sytuację, w jakiej znalazła się dzisiaj Europa. U źródeł jej kryzysu leżą bowiem nie tyle błędy w sztuce bankowej czy ekonomicznej, ale przede wszystkim decyzje o charakterze etycznym. Ponosimy konsekwencje nihilistycznej i indywidualistycznej antropologii, która ma swoich mistrzów i swój święty „kanon”. Dlatego też dla ratowania Europy i jej gospodarki nie wystarczy jedynie kolejne zaciskanie pasa czy reformy. Trzeba powrócić do etyki opartej na prawie naturalnym – podkreślił kard. Bertone.
O „Etyce, gospodarce i społeczeństwie” kardynał sekretarz stanu mówił 3 listopada wieczorem w Cuneo w północnych Włoszech. Został tam zaproszony przez włoskie stowarzyszenie Insieme, które promuje obecność katolików w życiu publicznym.
Archidiecezja katowicka rozpoczyna obchody 100 lat istnienia.
Po pierwsze: dla chrześcijan drogą do uzdrowienia z przemocy jest oddanie steru Jezusowi. Ale...
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.