Zdaniem abp. Józefa Michalika przesłanie polsko-rosyjskie podpisane 17 sierpnia powinno być teraz „urealnione” w świetle wiary. O wnioskach wynikających z tego dokumentu rozmawiali dziś biskupi diecezjalni i członkowie Rady Stałej KEP, zgromadzeni na Jasnej Górze.
Polscy biskupi podjęli decyzję, że aby lepiej zaznajomić wiernych z treścią tego historycznego dokumentu, pełen tekst Przesłania do Narodów Polski i Rosji zostanie odczytany we wszystkich kościołach w Polsce w niedzielę 9 września.
Abp Józef Michalik powiedział KAI, że „istnieje potrzeba kontynuowania rozmów z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym i jest nadzieja na sformalizowanie naszych relacji w formie stałego zespołu, którego celem będzie prowadzenie dalszych, bezpośrednich rozmów z przedstawicielami Patriarchatu Moskiewskiego”. Dodał, że dalej będzie pracować grupa robocza polskiego Episkopatu, która wraz ze stroną rosyjską przygotowywała wspólne przesłanie.
Natomiast jeśli chodzi o konkrety tej współpracy – jak wyjaśnił abp Michalik: „czekamy teraz na reakcję strony rosyjskiej i w ślad za tym chętnie podejmiemy konkretne inicjatywy”. Wiadomo bowiem, że Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego obradować będzie nad treścią oraz wnioskami z polsko-rosyjskiego przesłania w styczniu przyszłego roku.
Jednym z tematów przyszłych rozmów – jak dowiedziała się KAI - będzie z pewnością kwestia umieszczenia ofiarowanej 16 sierpnia patriarsze Cyrylowi Ikony Matki Bożej Częstochowskiej, która w świetle intencji polskiego Episkopatu winna znaleźć się w nowo wybudowanej cerkwi w Katyniu, tak aby w tym miejscu mogli się przed nią modlić polscy jak i rosyjscy pielgrzymi.
Abp Michalik dodał, że istnieje w przyszłości możliwość organizowania różnorodnych spotkań wiernych obu Kościołów, modlitw bądź kongresów, gdzie polscy katolicy mogli by bliżej poznać prawosławie.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.