Trwa protest przeciw ustawie Obamy zobowiązującej instytucje katolickie do finansowania ubezpieczeń pokrywających środki antykoncepcyjne oraz zabiegi aborcji i sterylizacji.
„Dwa tygodnie dla wolności” to hasło trwającej w Stanach Zjednoczonych kampanii protestacyjnej. Akcja modlitewno-edukacyjna została zainicjowana przez biskupów amerykańskich w obronie wolności religijnej w tym kraju.
Kampania jest odzewem na jedną z ustaw wprowadzonych przez administrację Baracka Obamy. Zobowiązuje ona instytucje katolickie do finansowania ubezpieczeń pokrywających środki antykoncepcyjne oraz zabiegi aborcji i sterylizacji. Akcja ta jest największą inicjatywą episkopatu amerykańskiego od stycznia bieżącego roku, kiedy ogłoszono wprowadzenie mandatu HHS. Wpisuje się w cały szereg inicjatyw, nieustannie podejmowanych w USA od momentu ogłoszenia mandatu HHS.
Choć różnorodne akcje trwają w całym kraju, jak dotąd najwięcej uwagi komentatorów skupiły manifestacje zorganizowane w Waszyngtonie i Msza św. odprawiona na rozpoczęcie obchodów, 21 czerwca, w katedrze w Baltimore. W obu wydarzeniach uczestniczyło kilka tysięcy osób. Przemawiając w Waszyngtonie kardynał Donald Wuerl przypomniał wezwania Jana Pawła II „Nie lękajcie się” i „Otwórzcie szeroko drzwi Chrystusowi”.
„Te wezwania powinny nas mobilizować do angażowania się w naszą kulturę i rodzinę” - powiedział. Dodał, że odpowiedzią na nie jest modlitwa, edukacja i działanie. Natomiast abp William Lori przemawiając w Baltimore wezwał katolików do większego heroizmu. Za przykład postawił dwóch świętych męczenników szczególnie darzonych czcią przez Amerykanów: Johna Fishera i Tomasza Mora.
Wiele uwagi mediów katolickich zwróciły również słowa metropolity Filadelfii abp. Charlesa Chaputa, wypowiedziane w Indianapolis podczas dorocznej konferencji mediów katolickich. „Najgorsi wrogowie wolności religijnej nie są „gdzieś tam” pośród krytyków nienawidzących Chrystusa. Najgorsi wrogowie są tutaj pośród nas: księży, zakonników, świeckich. Jesteśmy nimi my sami, kiedy przeżywamy naszą wiarę bez entuzjazmu, z rutyną i hipokryzją”- powiedział hierarcha.
Kampania „Czternaście dni dla wolności religijnej” zakończy się 4 lipca. Oficjalnym uwieńczeniem obchodów będzie Msza odprawiona w narodowej bazylice Niepokalanego Poczęcia w Waszyngtonie. O tej porze mają również zabrzmieć dzwony kościelne w całym kraju.
Zawiera wyraźne stwierdzenie, że istnieją tylko dwie płcie: męska i żeńska.
Na chwilę obecną nie wiadomo, czy dokonano również aresztowań.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.