Nie chcą finansować aborcji

Trwa protest przeciw ustawie Obamy zobowiązującej instytucje katolickie do finansowania ubezpieczeń pokrywających środki antykoncepcyjne oraz zabiegi aborcji i sterylizacji.

„Dwa tygodnie dla wolności” to hasło trwającej w Stanach Zjednoczonych kampanii protestacyjnej. Akcja modlitewno-edukacyjna została zainicjowana przez biskupów amerykańskich w obronie wolności religijnej w tym kraju.

Kampania jest odzewem na jedną z ustaw wprowadzonych przez administrację Baracka Obamy. Zobowiązuje ona instytucje katolickie do finansowania ubezpieczeń pokrywających środki antykoncepcyjne oraz zabiegi aborcji i sterylizacji. Akcja ta jest największą inicjatywą episkopatu amerykańskiego od stycznia bieżącego roku, kiedy ogłoszono wprowadzenie mandatu HHS. Wpisuje się w cały szereg inicjatyw, nieustannie podejmowanych w USA od momentu ogłoszenia mandatu HHS.

Choć różnorodne akcje trwają w całym kraju, jak dotąd najwięcej uwagi komentatorów skupiły manifestacje zorganizowane w Waszyngtonie i Msza św. odprawiona na rozpoczęcie obchodów, 21 czerwca, w katedrze w Baltimore. W obu wydarzeniach uczestniczyło kilka tysięcy osób. Przemawiając w Waszyngtonie kardynał Donald Wuerl przypomniał wezwania Jana Pawła II „Nie lękajcie się” i „Otwórzcie szeroko drzwi Chrystusowi”.

„Te wezwania powinny nas mobilizować do angażowania się w naszą kulturę i rodzinę” - powiedział. Dodał, że odpowiedzią na nie jest modlitwa, edukacja i działanie. Natomiast abp William Lori przemawiając w Baltimore wezwał katolików do większego heroizmu. Za przykład postawił dwóch świętych męczenników szczególnie darzonych czcią przez Amerykanów: Johna Fishera i Tomasza Mora.

Wiele uwagi mediów katolickich zwróciły również słowa metropolity Filadelfii abp. Charlesa Chaputa, wypowiedziane w Indianapolis podczas dorocznej konferencji mediów katolickich. „Najgorsi wrogowie wolności religijnej nie są „gdzieś tam” pośród krytyków nienawidzących Chrystusa. Najgorsi wrogowie są tutaj pośród nas: księży, zakonników, świeckich. Jesteśmy nimi my sami, kiedy przeżywamy naszą wiarę bez entuzjazmu, z rutyną i hipokryzją”- powiedział hierarcha.

Kampania „Czternaście dni dla wolności religijnej” zakończy się 4 lipca. Oficjalnym uwieńczeniem obchodów będzie Msza odprawiona w narodowej bazylice Niepokalanego Poczęcia w Waszyngtonie. O tej porze mają również zabrzmieć dzwony kościelne w całym kraju.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ABORCJA, OBAMA, USA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9