Białoruś: Tłum żegnał biskupa

Około tysiąca wiernych przyszło w środę do archikatedry w Mińsku na mszę pożegnalną biskupa Antoniego Dziemianki, który w sobotę obejmie obowiązki ordynariusza diecezji pińskiej. Biskup Dziemianko przez ostatnie 7,5 roku służył w diecezji mińsko-mohylewskiej.

"Wracam do diecezji, z której pochodzę. Parafia, w której się urodziłem, należała do diecezji pińskiej" - powiedział PAP biskup Dziemianko.

Na nabożeństwo z udziałem metropolity mińsko-mohylewskiego arcybiskupa Tadeusza Kondrusiewicza oraz około 30 księży wielu wiernych przyszło z kwiatami.

Wierni mówili, że bardzo cenią biskupa Dziemiankę. "To dobry człowiek, rozmawia z ludźmi, jest dostępny. Będzie mi go bardzo brakować" - powiedziała PAP Czesława. "To człowiek wielkiej duchowości, ma w sobie wiele spokoju i otwartości na ludzi. Jego odejście to wola Boża, ale mnie osobiście będzie go bardzo brakować" - podkreśliła Irina.

Dziemianko, który był ostatnio biskupem pomocniczym diecezji mińsko-mohylewskiej, został 3 maja mianowany przez papieża Benedykta XVI biskupem pińskim. Jego ingres odbędzie się w sobotę.

"To bardzo ważne wydarzenie dla diecezji i dla całego Kościoła na Białorusi, bo już dawno nie było ordynariusza pińskiej diecezji. To naprawdę wielka uroczystość, która zapowiada nie tylko wielkie zmiany, ale i rozwój Kościoła na tych terenach. Kiedy jest biskup, Kościół zawsze odżywa" - podkreślił w rozmowie z PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Białorusi Jury Sańko.

"Biskup Antoni jest młody i aktywny. Myślę, że to będzie wielki impuls dla rozwoju Kościoła na Białorusi" - zaznaczył. Dziemianko ma 52 lata.

Diecezja pińska nie miała ordynariusza od II wojny światowej. Jej administratorem do ubiegłego roku był kardynał Kazimierz Świątek, zmarły w lipcu długoletni metropolita mińsko-mohylewski.

Jest to najmniejsza na Białorusi diecezja pod względem liczby wiernych, ale duża terytorialnie, gdyż obejmuje obwody brzeski i mohylewski, czyli całe południe kraju.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9