Kard. Thomas Collins wzywał do obrony zagrożonej wolności religijnej.
Do obrony wolności religijnej i przeciwstawienia się forsowanym przez rząd kanadyjskiej prowincji Ontario nowym regulacjom w szkołach wezwał katolików i niekatolików kard. Thomas Collins. Metropolita Toronto w imieniu wszystkich biskupów prowincji Ontario ostrzegł przed projektem ustawy przygotowywanej przez rządzącą regionem Partię Liberalną, która chce nakazać, aby w szkołach, także katolickich, powstały kluby „zwalczające przemoc z powodu orientacji seksualnej”. W rzeczywistości chodzi o promowanie sprzecznej z nauczaniem Kościoła katolickiego ideologią aktywnego homoseksualizmu.
Jak podkreślił purpurat, konsekwencje wprowadzenia w życie takich przepisów dotkną nie tylko katolików. Zauważył, że kiedy legislacja ta stanie się prawem, będzie dotyczyła także wspólnot innych wyznań i naruszała wolność do postępowania w zgodzie z ich zasadami sumienia. „Jeśli to przydarzy się nam, przydarzyć się może i wam, w tej czy innej kwestii. Kiedy wolność staje się drugorzędnym przywilejem, dotknie to ostatecznie i was” – pokreślił hierarcha.
Kardynała wsparła organizacja Campaign Life Coalition, która od dłuższego czasu przeciwstawia się forsownemu przez gejowskie lobby prawu. „Katolicy i ludzie wszystkich wiar i religii muszą teraz podnieść się i przeciwstawić brutalnym machinacjom tego dyktatorskiego rządu” – podkreśliła Mary Ellen Douglas z CLC. Grupa namawia rodziców, aby wszelkimi sposobami starali się wpływać na postawę swoich przedstawicieli w parlamencie podczas kluczowego głosowania nad projektem prawa.
Kardynał podkreślił ostatnio w jednym z wywiadów, że dopóki projekt ustawy, który jego zdaniem jest ewidentnym atakiem na wolność religijną, nie stał się prawem, za wcześnie, aby mówić o kierowaniu sprawy do sądu.
Według projektu ustawy, specjalne kluby, które rzekomo mają walczyć z nienawiścią z powodu odmiennej orientacji seksualnej, powinny powstać we wszystkich szkołach prowincji Ontario. Zdaniem wielu rodziców, organizacje te mają stanowić platformę dla gejowskich aktywistów, walczących z katolickim systemem edukacji.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).