59-letni ordynariusz diecezji Springfield w stanie Illinois, bp Tomasz Paprocki został „biegaczem dla życia” roku 2011. Tytuł ten przyznała hierarsze organizacja obrońców życia „LIFE Runners” (Biegacze dla życia), której członkowie modlą się, zbierają fundusze na rzecz ośrodków chroniących kobiety w ciąży i biegają, rozbudzając świadomość godności życia ludzkiego przed urodzeniem.
Biskup Paprocki ukończył 18 maratonów, w tym ubiegłoroczny Waddell&Reed w Kansas City, gdzie był jednym ze 170 członków drużyny „LIFE Runners”. Biskup zgromadził wówczas 2 tys. dolarów (z ogółem 35 tys.) zebranych na ośrodki pomocy dla kobiet w ciąży, a ogółem - podczas 18 maratonów - 330 tys. dolarów na cele charytatywne. Jest on też ogólnokrajowym kapelanem tego ruchu. Każdy członek grupy uczestniczący w biegu ubrany jest w t-shirta z napisem „Pamiętaj o nienarodzonych – Jer 1,5”. Wszyscy są żywymi transparentami, a ich celem jest osiągnięcie mety, jaką będzie położenie kresu aborcji. Do organizacji należy 450 osób w USA.
Bp Thomas Paprocki urodził się 5 sierpnia 1952 roku, w Chicago w rodzinie wielodzietnej i jest trzecim z dziewięciorga dzieci. Święcenia kapłańskie przyjął w 1978 r. Należy do prezbiterium archidiecezji chicagowskiej. W 1991 r. uzyskał doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. W 2003 został biskupem pomocniczym archidiecezji chicagowskiej, będąc odpowiedzialnym m.in. za duszpasterstwo polonijne. W tym charakterze zasiada w radach instytucji polonijnych.
Rodzice ks. biskupa urodzili się i wychowali w Stanach Zjednoczonych, zaś jego dziadkowie przyjechali z Polski do Stanów w 1890 r. Przodkowie ze strony mamy pochodzili z Poznania, natomiast ze strony ojca z Łęk Górnych, niewielkiej miejscowości położonej ok. 15 km od Tarnowa. Bp Paprocki mówi po polsku.
Strona LIFE Runners: http://liferunners.org/
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.