Zakończył się IX Zjazd Gnieźnieński

„Do wszystkich chrześcijan apelujemy o większe zaangażowanie na rzecz budowy otaczającego nas świata w duchu wartości, jakie wyznajemy” – napisali uczestnicy IX Zjazdu Gnieźnieńskiego w przesłaniu do Europejczyków.

Reklama

Podczas pierwszego dnia Zjazdu zwierzchnicy i przedstawiciele dziesięciu Kościołów chrześcijańskich wzięli udział w Ekumenicznej Drodze Życia w katedrze gnieźnieńskiej. Nabożeństwo było świadectwem, że nakaz Chrystusa do naśladowania Go jest dla chrześcijan zobowiązaniem i drogowskazem.

„Jesteśmy świadomi, iż w ciągu wieków istniejących podziałów nagromadziły się wśród nas różnice w sposobach pojmowania Słowa Bożego, i że tylko światło Ducha Świętego może doprowadzić nas do nowej jedności, ale jesteśmy też świadomi, że otwarcie na dar Ducha Świętego to zgoda na przyjęcie Bożego Daru Miłości. Czujemy się powołani, aby na drogach jednoczącej się Europy budować społeczeństwo obywatelskie i wiemy, że nie uda się tego zrobić bez otwartości serc i umysłów, bez ofiarnego oddania siebie w służbie bliźnim, zwłaszcza najbardziej potrzebującym” – mówił na początku modlitewnego spotkania Prymas Polski abp Józef Kowalczyk.

Ostatniego dnia Zjazdu, w niedzielę, Benedykt XVI po modlitwie Anioł Pański przekazał życzenia uczestnikom spotkania w Gnieźnie: „Niech będzie on dla Europy przypomnieniem o jej chrześcijańskich korzeniach i o potrzebie budowania społeczeństwa obywatelskiego w oparciu o wartości ewangeliczne”.

O podejmowaniu wspólnej odpowiedzialności za świat, które będzie możliwe wówczas, gdy Żydzi, chrześcijanie i muzułmanie będą głębiej przeżywać swoją własną religię i lepiej poznają inne wiary mówiono podczas panelu wieńczącego Zjazd. Podczas spotkania zastanawiano się, co poszczególne religie mogą ofiarować współczesnej Europie. Przedstawiciele trzech wielkich religii – chrześcijaństwa, judaizmu i islamu – zgodnie podkreślali, że tym elementem jest dawane wobec świata świadectwo osobistej relacji z Bogiem.

IX Zjazd Gnieźnieński zakończyła Msza św. W Bazylice Prymasowskiej. Uczestniczyli w niej m.in. abp senior Henryk Muszyński, bp Bogdan Wojtuś, bp Wojciech Polak, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Grzegorz Ryś oraz duchowni Kościołów chrześcijańskich biorących udział w zjeździe. Obecni byli także przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich i powiatowych oraz liczni gnieźnieńscy duchowni.

Homilię wygłosił Prymas Polski abp Józef Kowalczyk, który podkreślił, że Zjazd był praktyczną lekcją ewangelicznej i obywatelskiej postawy, która przejawia się w podejmowaniu odpowiedzialności za drugiego człowieka, za społeczeństwo i za Ojczyznę. „Wszak współczesna demokracja potrzebuje chrześcijan. Demokracja potrzebuje wartości, potrzebuje sumienia, potrzebuje ludzi, którzy potrafią wybierać dobro i odróżniać je od zła” – przekonywał Prymas Polski.

„W naszych codziennych postawach bądźmy obywatelami świata i Kościoła. Odnowieni moralnie i duchowo, wnośmy do Europy Bożą miłość i bezinteresowne pochylenie nad człowiekiem – mówił na koniec Prymas.

Na zakończenie w imieniu przedstawicieli wszystkich Kościołów biorących udział w Zjeździe Prymasowi Polski podziękował i złożył życzenia imieninowe z okazji przypadającego w poniedziałek wspomnienia św. Józefa, bp Marek Izdebski z Kościoła ewangelicko-reformowanego.

 

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11