Ponad 72 tysiące osób odwiedziło w ubiegłym roku Muzeum im. ks. Jarzębowskiego w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym (Wielkopolska). Zorganizowano także 28 lekcji muzealnych dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponad gimnazjalnych.
Otwarta ponad dwa lata temu placówka zgromadziła kilka tysięcy najcenniejszych zabytków kultury i historii Polski. Wszystkie eksponaty pochodzą ze zlikwidowanego muzeum księży marianów w Fawley Court (Wielka Brytania).
Zostało ono założone w Anglii w latach 50. XX wieku przez księdza Józefa Jarzębowskiego (1897-1964), który ocalił wiele dzieł zgromadzonych jeszcze w okresie międzywojennym u księży marianów na warszawskich Bielanach. Do Anglii trafiły po wojnie zabytki z Polski, Francji, Włoch i Niemiec. W 2007 r. zbiory z Fawley Court zostały przewiezione do Lichenia.
Muzeum proponuje obejrzenie m.in. mundurów polskich lotników, hełmu żołnierza spod Monte Cassino, portretów żołnierzy Armii Andersa i powstańców 1863 r., autografów królów i innych wielkich Polaków (Tadeusza Kościuszki, Jana Henryka Dąbrowskiego, Romualda Traugutta), dokumentu nadania szlachectwa, konia z rzędem, pasów kontuszowych i szabli z XVI w., map z XVII w., pamiątek Polaków zesłanych na Sybir.
W zbiorach znajdują się też pamiątki po wybitnych Polakach, m.in. Romualdzie Traugutcie, ostatnim przywódcy Powstania Styczniowego. Zbiór pamiątek dotyczący tego zrywu niepodległościowego jest jednym z największych w Polsce. Są także listy i dokumenty królów Polski, wyjątkowej wartości kolekcje białej broni europejskiej i wschodniej oraz kolekcja obrazów o tematyce sakralnej i rysunki oraz grafiki m.in. Jana Matejki, Henryka Siemiradzkiego, Józefa Brandta, Juliusza Kossaka.
Kolekcja muzealna jest prezentowana na drugim i trzecim piętrze bazyliki, na powierzchni ponad 1000 mkw.
Bazylika w Licheniu jest największą w kraju świątynią. Jej budowę w 1999 r. pobłogosławił papież Jan Paweł II, podczas pielgrzymki do Polski. W 2011 r. sanktuarium odwiedziło 1,2 mln pielgrzymów.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.