Z ks. Waldemarem Musiołem, dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego, i ks. Marcinem Wilczkiem, dyrektorem Wydziału Katechetycznego, rozmawia Andrzej Kerner.
Andrzej Kerner: Od nowego roku szkolnego obowiązuje „Instrukcja biskupa opolskiego o przygotowaniu i celebracji sakramentu bierzmowania w diecezji opolskiej”. Po jej lekturze nasuwa się pytanie: dlaczego do bierzmowania trzeba przygotowywać się przez trzy lata, skoro do chrztu św. człowiek najczęściej nie przygotowuje się w ogóle, do I Komunii świętej – rok?
Ks. Marcin Wilczek: – O chrzest dla dziecka proszą rodzice. Sakrament bierzmowania jest kontynuacją wtajemniczenia chrześcijańskiego, do którego młody człowiek ma przygotować się świadomie. A to wymaga czasu. Przygotowując do bierzmowania, chcemy młodych ludzi poprowadzić do głębszego poznania Pana Boga. Ma to być droga mistagogii – wtajemniczenia w głębię życia chrześcijańskiego. Kandydat ma już jakąś wiedzę religijną, ale potrzebuje, aby jeszcze wskazać mu właściwą ścieżkę do pokochania Pana Boga, przylgnięcia do Niego, lepszego zrozumienia powołania chrześcijanina, dojrzałego wejścia w rzeczywistość Kościoła.
Ks. Waldemar Musioł: – Duże znaczenie ma fakt, że sama katecheza szkolna nie jest wystarczająca w procesie formacji młodego człowieka. Potrzebne są jeszcze spotkania, będące nie kontynuacją katechezy szkolnej, ale kolejnym, pogłębionym wprowadzeniem w chrześcijaństwo. Taki jest sens mistagogii, którą ksiądz biskup zaproponował jako metodę przygotowania do bierzmowania. Chcemy oprowadzić młodego człowieka po chrześcijaństwie na nowo, bardziej świadomie, już nie po dziecięcemu.
Co jest nowością w instrukcji?
Ks. Waldemar Musioł: – Nie chodzi w niej o żadną rewolucję. Nie zaczynamy od nowa. Bazujemy na sprawdzonych już doświadczeniach.
Ks. Marcin Wilczek: – W wielu naszych parafiach już od jakiegoś czasu jest praktykowane 3-letnie przygotowanie do bierzmowania, np. w Nysie czy w Kędzierzynie. Instrukcja jest usystematyzowaniem doświadczeń i ujednoliceniem procesu przygotowania do bierzmowania na terenie całej diecezji.
Ks. Waldemar Musioł: – Nowa jest metodologia przygotowań. Podkreślę: nie jest to dodatkowa katecheza. Przygotowania będą szły trzema ścieżkami. Pierwsza z nich to spotkania formacyjne – w pierwszych dwóch latach będą odbywać się w rytmie comiesięcznym, w trzecim roku – co tydzień.
Ks. Marcin Wilczek: – Drugą ścieżką są celebracje liturgiczne. Spotkania i celebracje będą odbywać się na podstawie materiałów przygotowanych przez zespół, którego pracami kieruje bp Andrzej Czaja. Trzecią – propozycje różnych form zaangażowania w parafii. Chodzi o to, by młody człowiek wszedł mocniej w życie wspólnoty parafialnej.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.