Transseksualizm a prawo kanoniczne

Za zgodą autora i wydawcy publikujemy fragment wydanej niedawno przez Księgarnię św. Jacka książki omawiającej problem transseksualizmu "Znudziłem się Bogu w połowie".

Reklama

Prawo kanoniczne podchodzi do zagadnienia transseksualizmu głównie z punktu widzenia zgody na zawarcie małżeństwa [230]. Transseksualizm sam w sobie nie godzi bowiem w jakiekolwiek przepisy tegoż prawa. Nie jest on także grzechem.

Zanim przejdę do omówienia meritum sprawy, przedstawię pokrótce sposób, w jaki doktryna kanoniczna podchodzi do problematyki transseksualizmu.

1.1. Przesłanki antropologiczne

Nie sposób przemilczeć przy tej okazji zagadnienia płciowości człowieka. Temat ten traktowany jest niezwykle poważnie, nie tylko wśród przedstawicieli świata medycyny (o czym miałem przyjemność pisać w części pierwszej), ale także (a może nawet i bardziej) przez wybitnych kanonistów i teologów. Stąd, przy okazji omawiania transseksualizmu, wysuwany jest on przez nich na plan pierwszy.

Ludzka płciowość jest darem Boga [231]. Ogarnia ona osobowość całego człowieka, wnika zarówno w jego sferę fizyczną, psychiczną, jak i duchową [232]. Stwierdza to jasno Kongregacja Nauki Wiary w deklaracji Persona humana z dn. 29.12.1975 r., gdzie czytamy: „Osoba ludzka, zdaniem współczesnych uczonych, jest tak dogłębnie przeniknięta płciowością, że należy ją uznać za jeden z głównych czynników kształtujących życie człowieka. Rzeczywiście, z płci wynikają cechy charakterystyczne, które w dziedzinie biologii, psychologii i duchowości czynią osobę mężczyzną i kobietą” [233]. Podobne stanowisko zawarte zostało w adhortacji apostolskiej Jana Pawła II: „(…) płciowość, poprzez którą mężczyzna i kobieta oddają się wzajemnie we właściwych i wyłącznych aktach małżeńskich, nie jest bynajmniej zjawiskiem czysto biologicznym, lecz dotyczy samej wewnętrznej istoty osoby ludzkiej jako takiej” [234]. Stąd dla J. Hubera płciowość wyciska swoiste znamię na egzystencji człowieka, w którym przenika się ciało z duszą [235].

1.2. Przesłanki biologiczne

Czytelnik może zarzucić mi w tym miejscu zbędne powtórzenia, z racji iż o powyższym była szeroko mowa w części pierwszej. Uważam jednak, że prawo kanoniczne kładzie nacisk na inne „czynniki”, aniżeli czyni to medycyna i z tego właśnie powodu uważam za konieczne krótkie zobrazowanie tego tematu.

J. Huber [236] wymienia następujące fazy różnicowania płciowego:

1. Zróżnicowanie chromosomalne (genetyczne). Jest ono obiektywnym skutkiem zapłodnienia. Nie wdając się w szczegółowe opisy, człowiek we wszystkich komórkach ciała ma po 46 chromosomów, tzn. po 23 pary, z których 22 są identyczne dla osobników obojga płci. Ostatnia, 23 para decyduje zaś o dyferencji płciowej – u mężczyzny składa się z chromosomów typu XY, natomiast u kobiety z chromosomów XX [237].

W chwili poczęcia stajemy się zatem – zdaniem J. Hubera – w sposób nieodwracalny mężczyzną lub kobietą. Nowonarodzone dziecko nie może wybrać sobie płci. Ukształtowała się ona (płeć chromosomalna) w fazie zapłodnienia i decyduje o dalszym rozwoju ludzkiej płciowości w innych sferach [238].

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Natalia
  21.08.2010 20:50
  Cóż, nie jest to pierwszy tekst o próbie ulokowania transseksualizmu i osób transseksualnych w kontekście prawa kanonicznego, który czytałam. Ten jednak jest dość przyjazny, choć nic nowego nie wnosi w sytuację osób transseksualnych. I nie jest to bynajmniej kwestia braku najnowszych badań – bo te są dostępne, jak na przykład opis badań nad budową mózgu u osób transseksualnych typu m/k przy pomocy rezonansu magnetycznego (MRI), który wykrył inne ukształtowanie mózgu niż u mężczyzn nie mających problemu z identyfikacją płciową. To, co ciągle mnie zaskakuje, to powoływanie się na stare źródła (lata 80-te, 90-te czy nawet z przełomu wieku), po lekturze których ma się wrażenie, że ich autorzy nigdy nie mieli kontaktu z osobami transseksualnymi, a ich stwierdzenia to czysta teoria pozbawiająca do tego osoby transseksualne zwyczajnej, ludzkiej godności. Zatem, jeśli już u podstaw rozważań leżą błędne, nieaktualne, a niekiedy stronnicze założenia, to siłą rzeczy konkluzje również będą nieprawdziwe.

  Pytając o osoby transseksualne w Kościele – Kościół najpierw powinien sam sobie postawić pytanie: czy i na ile chce zmienić swoje myślenie o człowieku, że oprócz aktu stwórczego dającego życie, a do momentu narodzin jest jeszcze dziewięć miesięcy podczas których, między innymi kształtuje się nie tylko płeć biologiczna, ale także płeć psychologiczna, że człowiek, to nie tylko fizyczność, ale także (albo przede wszystkim) jego psyche.

  Władza kościelna na przestrzeni wieków wielokrotnie już zmieniał zdanie (prawo!) w różnych kwestiach, więc wierzę, że i w tej sprawie będzie potrafiła pochylić się nad osobami transseksualnymi z całą wrażliwością o której mówi.

  To, że czasem trudno jest zrozumieć zjawisko transseksualizmu nie oznacza, że już na starcie należy dyskwalifikować osoby transseksualne. Kryteria prawne, które powinni spełniać
  „nie-transseksualni” małżonkowie dawno dla wielu par znalazło się poza „zasięgiem”, a jednak Kościół błogosławi się ich małżeństwom. Czy zatem postawa taka jest uczciwa wobec… prawa? Może więc czas, aby hierarchowie pochylili się nad prawem i przy okazji nie zapomnieli o osobach transseksualnych, które są takimi samymi kobietami i mężczyznami jak inni… no może w wyjątkiem takim, że własną płeć przeżywają intensywniej i wyjątkowo świadomie.
 • MATEO76
  20.05.2012 02:38
  WITAM JESTEM TRANSSEKSUALISTA I CZŁOWIEKIEM WIERZĄCYM BARDZO W BOGA.BOG JEST Z NAMI KAZDEGO DNIA NA DOBRE I ZLE.WSZYSTKO CO MAM ZAWDZIECZAM BOGU I KAZDEGO DNIE DZIEKUJE ZA LASKI OD BOGA.ALE JEST MI BARDZO PRZYKRO ZE NIE MOGE WZIASC SLUBU KOSCIELNEGO BO KOSCIOL MA TAKIE ZDANIE NA TEMAT TRANSSEKSUALIZMU.CHCIAŁBYM WZIĄSC ŚLUB I ZYĆ W ZGODZIE Z BOGIEM CHODZĄC DO KOMUNII I SPOWIEDZI, BYĆ Z DANA KOBIETA DO KOŃCA SWOICH DNI NIE ROZWODZAC SIE I NIE ZDRADZAJĄC JEJ .A TAK MAM WYBÓR BYC SAM ALBO ZYC BEZ BOGA.A TEGO NIE CHCE ZYC BEZ BOGA A SAMEMU ZLE.DLACZEGO KOŚCIÓŁ TEGO NIE ROZUMIE ZE TO NICZYJA WINA A BOG MIŁOSIERNY NAS KOCHA JAKIMI JESTESMY.MAM NADZIEJE ZE DOZYJE CZASU W KTORYM KOŚĆIÓŁ ZMIENI PODEJSCIE DO TAKICH OSOB.POZDRAWIAM
 • lady_firefly
  18.10.2012 04:09
  Wypływa tutaj kilka niezrozumiałych dla mnie kwestii:

  - Co z psychicznie homoseksualnymi transseksualistami? Skoro dla Kościoła ważniejsza jest, zdaje się, płeć biologiczna, czemu nie pozwolić na małżeństwa K/M+M i M/K+K?

  - Dlaczego impotencja odgrywa tak wielką rolę w ważności małżeństwa? Jeśli osoba przejdzie operację po zawarciu małżeństwa, małżeństwo przestaje być ważne. Jeśli ktoś w związku traci zdolność posiadania potomstwa (albo nigdy jej nie miał), tudzież na skutek wieku przestaje być zdolny do stosunku czy seksualnej przyjemności, małżeństwa takich ludzi są nadal ważne, prawda? W innym poście jest przykład osoby sparaliżowanej. Więc wbrew oficjalnemu poglądowi, że małżeństwo ma służyć prokreacji i przyjemności seksualnej, zawiera się, lub utrzymuje małżeństwa które bardzo odbiegają od tej reguły. Cała ta sprawa wydaje mi się naciągana i właściwie nie wiem czemu kwestionować możliwość życia bez grzechu z ukochaną osobą dla ludzi z różnymi "wadami" seksualnymi. Lepiej, żeby żyli bez sakramentu małżeństwa tylko z powodu takich głupot jak wydajność seksualna i rozrodcza?

  - Tekst nie rozwiązuje problemu ludzi, którzy nie są biologicznie "standardowi" (czyli ludzie z zaburzoną ilością chromosomów, hermafrodyci, osoby o nie w pełni rozwiniętych organach płciowych) - wszystkie te osoby mogą mieć problem z jasną identyfikacją płciową, zdefiniowany biologicznie, nawet jeśli w końcu będzie jakaś płeć wpisana w dowodzie. Jeśli Bóg ich takimi stworzył, dlaczego mielibyśmy ich pozbawiać możliwości zawarcia małżeństwa i z osobą przeciwnej płci psychicznej, i, jak rozumiem, z osobą takiej samej psychicznej płci?

  - Poruszony jest problem identyfikacji płciowej, a jednak tak wiele sprowadza się do samej modyfikacji narządów rodnych. Są transseksualiści, którzy nigdy nie decydują się na taki zabieg, a mimo to mają inną przynależność płciową. Co z nimi, bo nie do końca rozumiem?

  Kolejny raz mam wrażenie, że Kościół Katolicki po prostu nie decyduje się odpowiedzieć na zbyt trudne pytania. Nie jest łatwo określić, dlaczego transseksualizm dyskwalifikuje do małżeństwa, więc zdyskwalifikujmy tak na wszelki wypadek - najprostsza odpowiedź na trudne pytanie. Najlepiej zakazać wszelkich możliwych wariantów jeśli ktoś się wydaje zbyt trudny do klasyfikacji. Niech się spowiada resztę życia z łamania szóstego przykazania, nie nasz problem - po co się parać jakąś trudną odpowiedzią... Czy to jest postawa instytucji, która ma wspierać człowieka i wskazywać mu drogę? Która nie ma żadnego innego celu niż dawanie ludziom wsparcia i odpowiedzi?
 • wolfie
  14.08.2013 15:19
  Witam. Przyjany artykul. Jestem po zmianie plci. Nic mi nie przychodzi do glowy. Mam nadzieje ze po smierci to zatwardziali przedstawiciele kosciola beda odpowiadac za moje zycie w zwiazku bez sakramentu i Bog ich za to osadzi nie mnie. Zmuszanie do zycia w grzechu to sadyzm moralny i duchowy. Kocham Boga, jak mam normalnie zyc bez dostepu do sakramentow. Czy jestem uznana za osobe gorsza ? Jaki Bog daje prawo do takiego osadu ? Wspolczuje zwierzchnikom ciemnoty.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Autopromocja

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  25 26 27 28 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 31
  1 2 3 4 5 6 7