Szukany tag:
uporządkuj wyniki:
Od najnowszego do najstarszego | Od najstarszego do najnowszego »
Wyszukujesz w serwisie kosciol.wiara.pl
wyszukaj we wszystkich serwisach wiara.pl » | wybierz inny serwis »
Grekokatolicy wiedzą to z własnego doświadczenia. Biskup greckokatolickiej eparchii (diecezji) wrocławsko-gdańskiej gościł w Wałczu.
Franciszek przyjął w Watykanie uczestników spotkania katolickich biskupów wschodnich z Europy.
Papież ostrzega przed fałszywym pojmowaniem drogi synodalnej.
Papież ustanowił egzarchat apostolski dla katolików ukraińskich rytu bizantyjskiego rezydujących we Włoszech. Administratorem apostolskim sede vacante mianował kard. Angelo De Donatis, swego wikariusza dla diecezji rzymskiej.
Kiedy Jan Paweł II przybył na Ukrainę ludzie zrozumieli, że komunizm się naprawdę skończył i już nie wróci. Podobne znaczenie mogłaby mieć również wizyta Franciszka. Mogłaby zakończyć wojnę – powiedział abp Światosław Szewczuk, podsumowując dwudniową wizytę w Watykanie ukraińskich biskupów greckokatolickich.
Rzeczywistość ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego nie odpowiada pojęciu arcybiskupstwa większego. My już funkcjonujemy jako patriarchat i liczymy, że Stolica Apostolska to uzna – powiedział abp Światosław Szewczuk na kilka dni przed przyjazdem do Watykanu biskupów tego Kościoła.
Odkąd Ukraińska Cerkiew Prawosławna weszła na nową drogę rozwoju i stała się Kościołem autokefalicznym, grekokatolicy na Ukrainie znajdują się pod silną presją ze strony Rosji. Moskwa zarzuca im dążenie do oddzielenia Ukrainy od prawosławia i w konsekwencji do włączenia jej w struktury Kościoła unickiego.
Uniatyzm nie dziś dobrym rozwiązaniem, co więcej nie jest już nawet dozwolony, trzeba jednak zachować status quo i pomóc biskupom greckokatolickim posługiwać wśród swoich wiernych – uważa Ojciec Święty.
Módlmy się za tych, którzy nas krzyżują. Nie pozwólmy, by zło nas pokonało, ale zło dobrem zwyciężajmy – zachęcał abp Eugeniusz Popowicz w czasie Liturgii Wielkiego Piątku w greckokatolickim soborze archikatedralnym w Przemyślu. Kościół greckokatolicki obchodzi obecnie Triduum Paschalne.
Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich, m.in. grekokatolicy, rozpoczęli w niedzielę obchody Świąt Wielkanocnych, które w tym roku przypadają u nich cztery tygodnie później niż u katolików.
Jest patronem pustelników, rybaków i marynarzy włoskich, a także wielu południowo-europejskich miast.