Kard. Stefan Wyszyński w kolorze
O beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego modlono się już od chwili jego śmierci. Prymas Tysiąclecia zmarł 28 maja 1981 roku. NAC/ koloryzacja Tomasz Gołąb

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego zawieszona

Komentarzy: 4

Tomasz Gołąb Tomasz Gołąb

publikacja 28.04.2020 11:04

Planowane na 7 czerwca uroczystości nie odbędą się do czasu ustąpienia pandemii. Poinformował o tym kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

Beatyfikacja Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, uzgodniona ze Stolicą Apostolską na 7 czerwca 2020 roku w Warszawie, z akceptacją Watykanu zostaje bezterminowo zawieszona. Nowy termin zostanie ustalony i ogłoszony po ustaniu pandemii, z wyprzedzeniem czasowym, umożliwiającym odpowiednie przygotowanie bezpośrednie – poinformował kard. Kazimierz Nycz.

Oczekiwana od wielu lat beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego została wyznaczona na południe 7 czerwca br. Na pl. Piłsudskiego miał za 40 dni dokonać jej kard. Angelo Becciu, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, wysłannik papieża Franciszka. W imieniu Ojca Świętego miał w obecności dziesiątek tysięcy wiernych odczytać dekret beatyfikacyjny i ogłosić datę liturgicznego wspomnienia prymasa Wyszyńskiego.

Od listopada w każdy trzeci czwartek miesiąca w Domu Arcybiskupów Warszawskich odbywały się wykłady połączone z debatą z cyklu "Myśląc z Wyszyńskim”. Z kolei w archikatedrze warszawskiej, gdzie znajduje się sarkofag z ciałem czcigodnego sługi Bożego, każdego 28. dnia miesiąca są odprawiane Msze św. połączone z wykładem na temat kardynała.

Intensywne przygotowania do organizacji uroczystości rozpoczęły się w połowie grudnia. W skład komitetu powołanego przez metropolitę warszawskiego weszli księża i świeccy – w sumie 86 osób, z którymi współpracować mieli obecni podczas uroczystości przedstawiciele władz państwowych i władz Warszawy, a także wojska i policji.

Briefing prasowy z udziałem kard. Kazimierza Nycza
Archidiecezja Warszawska

– Wszyscy powinni się włączyć w tę beatyfikację, która ma, oprócz ściśle religijnego i kościelnego charakteru, również wymiar narodowo-państwowy – prosił 11 grudnia kard. Kazimierz Nycz.

Komitet zajął się przygotowaniem uroczystości na pl. Piłsudskiego, procesją z relikwiami do Świątyni Opatrzności Bożej oraz organizowaniem koncertu poświęconego kard. Stefanowi Wyszyńskiemu i Janowi Pawłowi II z okazji 100. rocznicy urodzin papieża Polaka.

– Gdybyśmy się mocniej pochylali nad dziedzictwem kard. Wyszyńskiego, mielibyśmy klucz do rozwiązania wielu dzisiejszych problemów człowieka – podkreślał 11 marca kard. Kazimierz Nycz podczas Mszy św. na rozpoczęcie sympozjum UKSW poświęconego Prymasowi Tysiąclecia.

Wszystkie przygotowania zostały jednak spowolnione w marcu z powodu epidemii koronawirusa. Pod koniec miesiąca zawieszono spotkania z przedstawicielami władz państwowych i samorządowych. W kwietniu z powodu ograniczeń związanych z pandemią stało się oczywiste, że w planowanym wymiarze wydarzenia na pl. Piłsudskiego nie będą mogły się odbyć.

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego zawieszona

Briefing kard. Kazimierza Nycza odbył się bez udziału dziennikarzy. archwwa.pl/ YouTube

– Pandemia zagrażająca zdrowiu i życiu ludzi uniemożliwia przygotowanie i przeprowadzenie tej uroczystości. Na pierwszym miejscu musi być troska o bezpieczeństwo ludzi. Z tego też powodu także Stolica Apostolska ograniczyła organizację uroczystości religijnych i działalności legatów papieskich. Biorąc pod uwagę wielkość i powszechną znajomość nowego Błogosławionego, musimy umożliwić udział w uroczystościach beatyfikacyjnych szerokiej rzeszy wiernych, także Polakom i gościom z zagranicy. Z tego względu, po ustaniu pandemii, zorganizujemy uroczystość beatyfikacyjną w Warszawie w sposób godny i podniosły, a równocześnie skromny i uwzględniający przewidywane skutki pandemii – przekazał 28 kwietnia kard. Kazimierz Nycz.

Metropolita warszawski poinformował również, że zawieszony, ale nie rozwiązany, pozostaje Komitet przygotowujący beatyfikację.

– Wzorowa współpraca z władzami państwa i Warszawy w przygotowaniu beatyfikacji będzie miała swoją kontynuację, za co już teraz dziękuję – podkreślił kard. Kazimierz Nycz.

Cud za wstawiennictwem kard. Stefana Wyszyńskiego, który otworzył drogę do jego beatyfikacji, dotyczył uzdrowienia młodej kobiety chorującej na nieuleczalny nowotwór tarczycy.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..