Pokój zwierzeń

Komentarzy: 8

Marcin Jakimowicz Marcin Jakimowicz

GOSC.PL

publikacja 08.12.2012 09:00

Eden czy Big Brother? Wyznanie miłości czy egzamin poprawkowy? Jak wiele zmienia optyka grzesznika.

Dzisiejsze czytanie. „Pan Bóg zapytał go: „Gdzie jesteś?”. On odpowiedział: „Usłyszałem Twój głos w ogrodzie, przestraszyłem się, bo jestem nagi, i ukryłem się”.

Grzech zniekształca obraz. Zmienia optykę. Bóg przechadza się po raju i woła: „Adamie, gdzie jesteś?”. Czuje się zdradzony, oszukany jak dziecko. Gdzie jesteś? Dlaczego się ukrywasz? Czemu przede Mną uciekasz? – woła Pan Zastępów… bezradny wobec naszej wolności. Kocha, więc jest narażony na odrzucenie, ból, odepchniecie. Niezwykle podatny na zranienie.

Adam nie widzi już „Tego, który szuka zaplątanego w zarośla”. Widzi intruza, egzaminatora. Eden zamienia się w kadr z Big Brothera. Test, sprawdzian. Pokój zwierzeń.

Jak wiele zależy od intencji, z jakimi zasiadamy do lektury Pisma! Gdy Jezus trzykrotnie pytał Piotra: „Czy mnie miłujesz?”, pytał jak małe, bezbronne dziecko, które pragnie usłyszeć od rodziców zbawienne słowa: kocham cię. Nie prześwietlał rybaka, nie rozmawiał z nim z pozycji siły. „Widzisz, jaki jestem – zdawał się mówić – pamiętasz sceny z Miejsca Czaszki, gdy samotny krzyczałem na krzyżu „Pragnę”? Kochasz mnie? Zostałem wyrzucony na wysypisko śmieci poza Miasto Pokoju. Kochasz?

My widzimy w tej scenie kolejny egzamin. Słyszałem już na kazaniach matematyczną interpretację: trzykrotne pytanie o miłość jest odpowiedzią na trzykrotne zaparcie się Piotra. Jezus z kalkulatorem w ręku jest do bólu precyzyjny: trzy razy zawaliłeś, masz szansę na egzamin powtórkowy. Bilans musi wyjść na zero.

Jeden z midraszy wyjaśnia, że słowo określające Stwórcę jako Jedynego (Ehad) można przetłumaczyć jako „Samotny”.

– „Wróć do mnie” – woła nieustannie na kartach Starego Testamentu. Staje na rozstajach dróg i bezradnie woła: „Tutaj jestem, Izraelu, tutaj jestem” – przypomina trapista o. Michał Zioło – „Ludu, mój ludu cóżem ci uczynił?” to nie jest pytanie retoryczne. To jest pytanie niewiedzy. Co mogłem ci złego uczynić? Jestem samą miłością…

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..