Wkład zakonów żeńskich w proces synodalny będzie głównym tematem XXII Zgromadzenia Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych zgromadzeń żeńskich, które odbędzie się w przyszłym tygodniu w Rzymie.
„Kościół nie jest sklepem, nie jest instytucją pozarządową czy charytatywną, ale jest posłany, by nieść Chrystusa i Jego Ewangelię. To istota Kościoła, to istota każdej parafii” - mówił 30 kwietnia w Szamocinie abp Wojciech Polak dopowiadając za papieżem Franciszkiem, że Kościół, który nie niesie Chrystusa to Kościół martwy.
1 maja po raz szósty odbędzie się Narodowe Czytanie Pisma Świętego. "Do udziału w inicjatywie zachęca Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, który podkreśla, że Biblia to uniwersalny tekst kultury" - napisano w mediach społecznościowych MEiN.
Wierzymy, że miłosierdzie Boże pokona okrucieństwo wojny. Boże pokaż, że Twoja miłość jest silniejsza niż nienawiść, a Twój pokój silniejszy niż wojna, że Ukraina jest silniejsza niż wróg, który nas dzisiaj zabija – mówił w dzisiejszym orędziu wojennym abp Światosław Szewczuk. Donosząc o krwawych walkach na południu i wschodzie kraju, rozważał zarazem kolejne błogosławieństwo z Kazania na Górze: błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią.
Dzisiaj dobiega końca pielgrzymka z okazji 100-lecia archidiecezji łódzkiej do Rzymu. Jej kulminacyjnym momentem było czwartkowe spotkanie z Ojcem Świętym. Metropolita łódzki stwierdził, że pielgrzymi inspirowali się św. Franciszkiem z Asyżu, który, kiedy pierwszy raz przyszedł do Rzymu poszedł najpierw spotkać się z papieżem Innocentym III, dopiero w ostatnim dniu udał się, aby pomodlić się przy grobie św. Piotra.
W imię chrześcijańskiego Boga nie można popierać wojny. Taka postawa jest niechrześcijańska – mówi kard. Kurt Koch odnosząc się do wojny na Ukrainie i roli, jaką odgrywa w niej prawosławny patriarchat Moskwy.
Papież Franciszek wyraził w sobotę uznanie dla Słowaków, którzy przyjęli uchodźców wojennych z Ukrainy. Na audiencji w Watykanie spotkał się z uczestnikami pielgrzymki ze Słowacji.
Kościół katolicki zawsze był w Rosji prześladowany, dlatego módlcie się dziś o niepodległość Ukrainy i za wszystkich cierpiących z powodu tej wojny – zaapelował bp Stanisław Szyrokoradiuk z diecezji odesko-symferopolskiej. To na jej terytorium znajduje się Chersoń, największe ukraińskie miasto zdobyte przez Rosjan, którego mieszkańcy wciąż stawiają opór. W środę wysadzili wieżę telewizyjną, co spowodowało wyłączenie rosyjskiej telewizji, z której sączyła się putinowska propaganda.
W parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy kard. Timothy Dolan odwiedził uchodźców z Ukrainy.
Tegoroczne centralne obchody uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, które odbędą się 3 maja na Jasnej Górze, będą połączone z ogólnopolskim dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego - poinformowało w sobotę biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.
Nuncjusz apostolski na Ukrainie arcybiskup Visvaldas Kulbokas następująco opisał działania Watykanu w sprawie wojny na Ukrainie: "Często zaczyna się od małych kroków, by potem osiągnąć większe cele". Ujawnił, że były próby zorganizowania podróży przedstawicieli Watykanu do Mariupola.
Kościół katolicki zawsze był w Rosji prześladowany, dlatego módlcie się dziś o niepodległość Ukrainy i za wszystkich cierpiących z powodu tej wojny – zaapelował bp Stanisław Szyrokoradiuk z diecezji odesko-symferopolskiej.
Gościna, jakiej Polacy udzielili uchodźcom wojennym z Ukrainy okazała się zaraźliwa. To właśnie ta postawa uruchomiła solidarność całego kontynentu, nie tyle instytucji, co Europy narodów, które również otworzyły się na Ukraińców, ułatwiają im przyjazd do swych krajów. Wskazuje na to Mara Bottone, włoska adwokat zajmująca się przybywającymi do Polski ukraińskimi uchodźcami, przed wszystkim dziećmi.
W sobotę, 7 maja 2022 r. w kościele Świętej Trójcy w Warszawie odbędzie się po raz pierwszy uroczystość ordynacji na księdza dziewięciu diakonek z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP: dk. Kariny Chwastek, dk. Małgorzaty Gaś, dk. Beaty Janoty, dk. Katarzyny Kowalskiej, dk. Wiktorii Matloch, dk. Haliny Radacz, dk. Katarzyny Rudkowskiej, dk. Izabeli Sikory i dk. Marty Zachraj-Mikołajczyk.
Cyryl znalazł się na celowniku z powodu jawnego wsparcia jakiego udziela rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jednak aby go usunąć, potrzebny byłby sobór wszystkich Kościołów prawosławnych lub decyzja synodu Patriarchatu Moskiewskiego. Obie możliwości są mało prawdopodobne.
„Nasz naród został przeznaczony na zagładę” – mówi w wojennym przesłaniu abp Światosław Szewczuk.
„Jedynie Kościół bezpieczny dla młodych, będący miejscem uzdrowienia, może stawać się wiarygodny w promocji praw każdego człowieka na całym świecie” – powiedział Franciszek podczas spotkania z członkami Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. Ojciec Święty zwrócił uwagę, że seksualne wykorzystywanie dzieci jest niedopuszczalne, ponieważ hamuje i niszczy ich harmonijny rozwój i pozostawia bolesne ślady na całe życie.
Ks. Daniel Galus z archidiecezji częstochowskiej został ukarany karą suspensy obejmująca zakaz wypełniania funkcji związanych z przyjętymi święceniami. Cały teren tzw. Pustelni w miejscowości Czatachowa, został wyłączony do odwołania z użytku liturgicznego.
Jako ksiądz rozumiem postawę papieża Franciszka. Nie zapominajmy, że Kościół katolicki jest też w Rosji - powiedział w piątek w radiu RMF FM dyrektor Caritas-Spes-Charków ks. Wojciech Stasiewicz. Ufajmy, że jeszcze papież powie, kto napadł Ukrainę - dodał.
Paschalny koncert w bazylice Świętej Trójcy w Krakowie jest kolejnym wydarzeniem w ramach obchodów jubileuszu 800. rocznicy przybycia do Polski pierwszych dominikanów.
"Polskie duchowieństwo było dla Niemców symbolem polskości, którą należało wymazać zgodnie z niemiecką narodowosocjalistyczną ideą rasową". Dziś w Polsce obchodzony jest Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego.
„Dziś widzimy, jak wróg masowo wypędza synów i córki Ukrainy. Zaledwie wczoraj oficjalne źródła strony rosyjskiej podały, że Rosja wydaliła, deportowała z Ukrainy ponad milion obywateli Ukrainy, z czego prawie dwieście tysięcy to dzieci” – powiedział arcybiskup większy kijowsko-halicki i zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego Światosław Szewczuk w wideoprzesłaniu w 64. dniu wojny Rosji z Ukrainą.
Papież do członków Fundacji Papieskiej z USA.
Po upadku komunizmu wydawało się, że będziemy odtąd żyć w pokoju. Naiwnie myśleliśmy, że prawdziwe zło nie istnieje. I nagle widzimy, że dawne koszmary odżyły...
"Eucharystia tworzy Kościół i pozwala mu być jego misją, jeszcze zanim on ją wypełni. To jest tajemnica komunii, Eucharystii - przyjmowanie Jezusa, aby nas przekształcił wewnętrznie. I przyjmowanie Jezusa, aby uczynił z nas jedność, a nie podział" - mówi papież Franciszek