Niemiecki „ksiądz-maratończyk” Tobias Breer w kończącym się roku 2020 ukończył 21 biegów maratońskich i supermaratonów w celach charytatywnych.
„Które Boże Narodzenie najbardziej utkwiło ci w pamięci?” – zapytał Marcin Mazur w czasie naszego powrotu z lotniska Manston w wigilijny wieczór. Pewnie zauważył, że nie byłem skory do rozmowy. Przytłaczało mnie zmęczenie. W pewnym momencie zapytałem Marcina, czy ma prawo jazdy. Wtedy zrozumiał, jak bardzo chce mi się spać… Było już późno. Do Pasterki zostało raptem nieco ponad dwie godziny. A przecież wcześniej jeszcze wieczerza wigilijna…
Stulecie urodzin św. Jana Pawła II obchodzone w mniej uroczysty sposób niż to planowano z powodu epidemii koronawirusa oraz reakcje Konferencji Episkopatu Polski na bieżące wydarzenia w kraju – znalazły się w centrum wydarzeń kościelnych mijającego roku – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.
Wynalezienie szczepionki i rozpoczęcie fali szczepień jest dowodem na to, że Bóg nigdy nie opuszcza człowieka. Wskazuje na to birmański kard. Charles Maung Bo apelując do wspólnoty międzynarodowej, by w walce z pandemią nie zapominała o najuboższych krajach świata.
Przewodniczący Papieskiej Akademii Życia określił jako opatrznościowe i wzorcowe postanowienie władz Toskanii, które zezwoliły najbliższym na odwiedzanie chorych na Covid-19.
Mnich opactwa tynieckiego zmarł na COVID-19.
„Wielkim błogosławieństwem i naglącym zaproszeniem” nazwał wczorajszą zapowiedź Papieża Franciszka o rozpoczęciu specjalnego Roku „Rodziny Amoris Laetitia” kard. Edoardo Menichelli.
W Watykanie opublikowano list apostolski Papieża Franciszka, w formie motu proprio, regulujący niektóre kompetencje w sprawach ekonomicznych i finansowych Stolicy Apostolskiej.
Poprawia się stan zdrowia papieskiego jałmużnika kardynała Konrada Krajewskiego, przebywającego w rzymskiej klinice Gemelli na obserwacji z powodu zapalenia płuc wywołanego przez koronawirusa. Poinformował o tym w poniedziałek współpracujący z nim lekarz.
Pozostawanie elastycznym, znajdowanie kreatywnych rozwiązań, przekonanie, że „wirtualne jest także duchowe”, to niektóre z wyzwań, przed jakimi prawdopodobnie będzie stać Kościół katolicki na całym świecie AD 2021. Pozostaje nadal otwarte pytanie: co dalej z nabożeństwami, opieką duszpasterską, ofertami edukacyjnymi, lekcjami religii w szkołach, pierwszymi komuniami św., bierzmowaniami, ślubami a nawet kafejkami parafialnymi oraz wielu innymi inicjatywami? Z całą pewnością można przewidzieć, że kryzys spowodowany pandemią koronawirusa ograniczy życie Kościoła na co najmniej kolejne kilka miesięcy.
63-letni ks. Kazimierz G. został skazany w I instancji za przestępstwa popełnione w latach 2001-2003. W tym czasie pełnił posługę kapłańską w parafii św. Józefa Robotnika w Godowie.
To było kolejne krwawe Boże Narodzenie w Nigerii. Dżihadyści z Boko Haram przyznali się do ataku na dwie chrześcijańskie wioski w wigilię. Kolejny atak przypuścili w Niedzielę Świętej Rodziny. W sumie zginęło ponad 20 osób. Spalili też kilka kościołów i uprowadzili ze sobą księdza.
„Wielkim błogosławieństwem i naglącym zaproszeniem” nazwał wczorajszą zapowiedź Papieża Franciszka o rozpoczęciu specjalnego Roku „Rodziny Amoris Laetitia” kard. Edoardo Menichelli. Uważa on, że rodzina znajduje się w centrum duszpasterskiej troski Kościoła i poprzez swoją żywotność może mu wiele ofiarować. Według purpurata duszpasterstwo rodzin jest bardzo angażujące, wymaga sporego trudu, a nie zawsze przynosi bezpośrednie efekty.
W mijającym roku wzrosła na świecie liczba prześladowanych chrześcijan, a pandemia sprowokowała nowe formy dyskryminacji. M.in. w Pakistanie, Indiach i Bangladeszu wyznawcy Chrystusa zostali wykluczeni z pomocy państwowej w czasie lockdownu, trudniej im się było dostać także do szpitali na leczenie przeciw COVID-19. Informuje o tym międzynarodowa organizacja Open Doors, która monitoruje sytuację chrześcijan na świecie i wspiera prześladowanych w 60 krajach.
W święto Świętej Rodziny w wieku 70 lat umarł Ksiądz Profesor Andrzej Maryniarczyk – wspaniały kapłan, salezjanin, wybitny filozof, znakomity nauczyciel akademicki i wychowawca młodzieży, człowiek wielkiej dobroci.
„Wiesz, dlaczego żyjesz i masz się dobrze? Ponieważ w piekle nie było miejsca dla ciebie” - tymi słowami podczas rozmowy telefonicznej papież Franciszek spontanicznie i z humorem skomentował powrót do zdrowia kard. Gualtiero Bassettiego. W programie na włoskim kanale Rai 1 przewodniczący Konferencji Biskupów Włoch mówił, jak bardzo ważne było dla niego wsparcie ze strony papieża i innych osób w czasie choroby z powodu zarażenia Covid-19.
Decyzja o szczepieniu jest kwestią wyboru danej osoby dokonanym przez nią w sumieniu – podkreśla Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski w Stanowisku na temat szczepionek.
W kilkumiesięcznych przygotowaniach do ślubu pomogli narzeczonym bracia kapucyni z katowickiego Załęża i siostry "kalkutki", czyli misjonarki Miłości. W podróż poślubną nowożeńcy pojadą do pięciogwiazdkowego hotelu.
Ze względu na kolejny lockdown w Austrii od dziś do 17 stycznia wszystkie nabożeństwa w kościołach tego kraju będą się odbywały bez udziału wiernych. Jednak kościoły przez cały dzień będą otwarte na modlitwę indywidualną. Ponadto w dni świąteczne oraz powszednie będzie można w tym czasie sprawować liturgię w niewielkim kręgu osób, przy zachowaniu określonych warunków. Podobne przepisy obowiązywały już podczas drugiego lockdownu od 17 listopada do 6 grudnia.
Kult Młodzianków, czyli dzieci betlejemskich pomordowanych na rozkaz Heroda, rozpoczął się już w II wieku. Kościół obchodzi ich święto 28 grudnia.