Polscy katolicy są coraz bardziej bezdomni politycznie – powiedział o. Maciej Zięba podczas zorganizowanej w Warszawie konferencji pt. „Ołtarz i tron – katolicy w dzisiejszej Polsce”.
Tematowi modlitwy wstawienniczej poświęcił Papież homilię, którą wygłosił w Domu św. Marty.
Do modlitwy w intencji lekarzy i pracowników organizacji humanitarnych wzywa Papież w intencji przeznaczonej na miesiąc kwiecień. W krótkim filmie, który jej towarzyszy, Franciszek wskazuje, że nawet w najtrudniejszych sytuacjach możemy znaleźć przykłady życzliwości.
To m.in. one zagrażają wolności religijnej - uważa kard. Parolin.
Brat Alois u papieża.
Kościół katolicki i Cerkiew prawosławna na Białorusi wyraziły zaniepokojenie wydarzeniami w Kuropatach, gdzie rozpoczęto demontaż krzyży. Stoi tam około tysiąca krucyfiksów upamiętniających bezimienne ofiary zbrodni NKWD. Ten memoriał powstawał w ciągu ostatnich 30 lat. Dopiero w 2018 r. z inicjatywy władz umieszczono tam pomnik upamiętniający ofiary.
Co roku w Rosji dokonuje się ponad 750 tys. legalnych aborcji. Tylko co piąta z nich spowodowana jest „wskazaniami medycznymi”, związanymi z problemami zdrowotnymi.
„Od pewnego czasu jesteśmy świadkami niepokojącej ewolucji na świecie: kwestionowaniem prawa do życia, postępów eutanazji, zaprzeczania równości społecznej, braku integracji, naruszenia godności ludzkiej i wolności sumienia. W tym kontekście media publiczne mają obowiązek podjąć stanowcze stanowisko na rzecz cennego dobra ludzkiej wolności” – powiedział papież przyjmując w Watykanie delegację dziennikarzy katolickich i ewangelickich z Niemiec.
Apel Rady ds. Społecznych przy abp. Wiktorze Skworcu, metropolicie katowickim, w związku z planowaną akcją strajkową nauczycieli.
Ojciec Święty mianował 71-letniego arcybiskupa Atlanty, Wiltona D. Gregory arcybiskupem stolicy Stanów Zjednoczonych, Waszyngtonu. W latach 2001-2004 był on przewodniczącym konferencji episkopatu USA.
57-letni abp Eric de Moulins-Beaufort został wybrany przez biskupów francuskich zgromadzonych na obradach sesji plenarnej w Lourdes nowym przewodniczącym episkopatu. Zastąpi na tym stanowisku arcybiskupa Marsylii, 76-letniego Georgesa Pontiera, który stał na czele episkopatu francuskiego od 2013 r.
Zakończył się kolejny kwartał prac nad pionierskim projektem cyfrowym archidiecezji lubelskiej. Celem jest powstanie całościowej platformy administracyjnej i duszpasterskiej.
Uważam, że wydarzenie, jakie miało miejsce w jednej z gdańskich parafii na zakończenie wielkopostnych rekolekcji, było nie tylko niefortunne, ale wręcz gorszące – pisze abp Wojciech Polak w wypowiedzi przesłanej KAI. Wyjaśnia, że „książek się nie pali, książki się czyta i z ich treścią, także w sposób krytyczny, dyskutuje się”.
W 2018 roku w 53 krajach świata około 113 mln osób cierpiało taki głód, który organizacje międzynarodowe określają jako „ostry”. Liczby te zawierają wspólny raport opracowany przez Unię Europejską, Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) oraz Światowy Program Żywieniowy (PAM), przedstawiony 3 marca w Brukseli. Z danych tych wynika jednocześnie, że w porównaniu z rokiem 2017 liczba głodujących zmalała o 11 milionów.