Od 32 lat Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego bada, jak wywiązujemy się z obowiązku niedzielnej Mszy św. 16 października znowu nas policzył...
W Warszawie liczba communicantes z roku na rok także rośnie. – Obecnie blisko 66 proc. dorosłych mieszkańców Warszawy określa się bądź jako „głęboko wierzący”, bądź „wierzący”, zaś łączny wskaźnik praktykujących systematycznie i niesystematycznie kształtuje się na poziomie ok. 60 proc. – komentuje ks. Sławomir Zaręba, który w 2010 r. przeprowadził reprezentatywne badania religijności warszawiaków metodą pogłębionego wywiadu. – Okazuje się, że w społeczności wielkomiejskiej zwyczaje religijne są integralnym elementem życia rodzinnego, co najbardziej widoczne jest w optyce głównych świąt religijnych – mówi socjolog. Badania ks. Sławomira Zaręby pokazują zróżnicowane postawy mieszkańców Warszawy wobec elementów kultury religijnej obecnej w przestrzeni publicznej. Z jednej strony ponad 90 proc. z nas nie wyobraża sobie, by do wigilii lub śniadania wielkanocnego nie zasiadać w domu, w gronie rodziny, z drugiej jednak w rekolekcjach wielkopostnych uczestniczy zaledwie (a może aż?) jedna trzecia wszystkich warszawiaków. Przywiązanie do symboli religijnych zawieszanych w domu deklarują trzy czwarte mieszkańców miasta, co drugi z nas nosi je na sobie, ale za wieszaniem krzyża w obiektach użyteczności publicznej opowiada się już tylko 42 proc. ankietowanych.
Misja w mieście 2012
Dokładnie rok temu podobne badanie rozpoczął na Pradze Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. Na zlecenie diecezji warszawsko-praskiej opracował właśnie raport o stanie wiary w prawobrzeżnej Warszawie i okolicach. W diecezji warszawsko-praskiej, zgodnie z wynikami badań dominicantes, na niedzielną mszę św. przychodzi jedynie co trzeci ochrzczony. Badanie ma więc stworzyć obraz tych, którzy powinni być celem nowej ewangelizacji. Wyniki badań mają zostać opublikowane na początku listopada. Archidiecezja Warszawska przygotowuje się właśnie do realizacji projektu „Misja w mieście 2012”. – Pragniemy, aby ten projekt poprzedzony był intensywną modlitwą wstawienniczą za Warszawę. Chcemy błagać Boga o łaski i światło Ducha Świętego dla wszystkich mieszkańców stolicy; dla wierzących chcemy prosić o łaskę ożywienia wiary i ducha ewangelizacyjnego, zaś dla niewierzących o dobre rozeznanie drogi życiowej – zapowiada metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Na piątek 21 października zaprosił wszystkie zgromadzenia zakonne i instytuty życia konsekrowanego, ruchy oraz stowarzyszenia katolickie, działające na terenie archidiecezji warszawskiej, do wspólnej modlitwy nieszporami w archikatedrze warszawskiej. Papież ogłosił z kolei, że rok 2013 będzie obchodzony jako Rok Wiary. Może statystyki w kolejnych latach będą więc pokazywać nas jako bardziej gorliwych katolików?
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.