"Przybyłem, by mówić o Bogu" - powitalne przemówienie w zamku Bellvue

„Przybyłem tutaj, żeby spotkać ludzi i mówić o Bogu” - stwierdził papież w swym pierwszym przemówieniu podczas oficjalnego powitania przez prezydenta Republiki Federalnej Niemiec, Christiana Wulffa w jego rezydencji w berlińskim Zamku Bellvue.

Reklama

Benedykt XVI przybył do Niemiec z czterodniową wizytą apostolską. Jest to także pierwsza oficjalna wizyta papieża Niemca w ojczyźnie i 21-sza podróż zagraniczna w czasie jego pontyfikatu.

Ojciec Święty zauważył, że w społeczeństwie zdominowanym mentalnością utylitarną doświadczamy coraz większej obojętności wobec religii.

TŁUMACZENIE:
„Dla naszego wspólnego życia potrzebna jest jednak wiążąca podstawa - w przeciwnym wypadku każdy żyje tylko swoim indywidualizmem. Religia jest jednym z tych fundamentów pomyślnego współżycia społecznego. „Tak jak religia potrzebuje wolności, tak również wolność potrzebuje religii”. Te słowa wielkiego biskupa i reformatora społecznego, Wilhelma von Kettelera, którego dwustulecie urodzin obchodzimy w tym roku, są nadal aktualne.”

Papież podkreślił, że gwarancją wolności jest fakt, iż istnieją wartości, którymi nikt nie może manipulować, że rozwija się ona jedynie w poczuciu odpowiedzialności wobec większego dobra.



TŁUMACZENIE:
„Takie dobro istnieje jedynie dla wszystkich razem; dlatego muszę zawsze mieć na względzie moich bliźnich. Wolności nie można przeżywać bez relacji. We współżyciu międzyludzkim nie ma wolności bez solidarności. To, co czynię kosztem innych, nie jest wolnością, ale postępowaniem karygodnym, które szkodzi innym, ale także mnie samemu.”

Nawiązując do dziejów swej ojczyzny Biskup Rzymu stwierdził, że Republika Federalna Niemiec stała się tym, czym jest dzisiaj, dzięki sile wolności, ukształtowanej przez odpowiedzialność przed Bogiem i ludzi nawzajem wobec siebie. „Potrzebuje ona tej dynamiki, która obejmuje wszystkie dziedziny życia ludzkiego, aby w obecnych warunkach móc się rozwijać. Potrzebuje jej w świecie, który potrzebuje głębokiej odnowy kulturowej i odkrycia na nowo podstawowych wartości, na których można budować lepszą przyszłość” - powiedział papież.

Na kolejnej stronie publikujemy pełną treść papieskiego przemówienia.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama