Tomasz Adamek, który w sobotę zmierzy się z Ukraińcem Witalijem Kliczką w walce o mistrzostwo świata w boksie wagi ciężkiej organizacji WBC, spotkał się w środę we Wrocławiu z kardynałem Henrykiem Gulbinowiczem.
Na spotkanie z duchownym bokser pojechał po zakończeniu oficjalnego treningu, który wcześniej odbył się w Centrum Magnolia Park. W spotkaniu z kardynałem, które było zamknięte dla mediów, oprócz Adamka udział wzięła także jego żona Dorota, prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz oraz wiceprezydent miasta Jarosław Obremski.
Rozmowa trwała ok. 20 minut, a na zakończenie kardynał przekazał Adamkowi i jego żonie pamiątkowy Pierścień Tysiąclecia Diecezji Wrocławskiej. Po spotkaniu bokser wrócił do hotelu.
Henryk Gulbinowicz urodził się 85 lat temu na Wileńszczyźnie. W 1944 r. rozpoczął studia w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Wilnie, przeniesionym w 1945 r. do Białegostoku, gdzie w czerwcu 1950 r. otrzymał święcenia kapłańskie. W latach 1951- 1955 kontynuował naukę w Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, kończąc je doktoratem z teologii moralnej i etyki.
W lutym 1970 r. otrzymał święcenia biskupie z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego. W styczniu 1976 r. mianowany został arcybiskupem metropolitą wrocławskim po zmarłym kardynale Bolesławie Kominku. Objął archidiecezję 12 stycznia, ingres do katedry we Wrocławiu odbył w lutym 1976 r.
Pracował w watykańskich Kongregacjach: ds. Duchowieństwa, ds. Kościołów Wschodnich i ds. Ewangelizacji Narodów. Uczestniczył w pracach VIII sesji zwykłej Światowego Synodu Biskupów w Watykanie. Po osiągnięciu wieku emerytalnego w 2004 r. kard. Gulbinowicza na stanowisku arcybiskupa metropolity wrocławskiego zastąpił abp Marian Gołębiewski.
Walka Adamka z Kliczką ma uświetnić otwarcie wrocławskiej areny budowanej na piłkarskie mistrzostwa Europy w przyszłym roku. Będzie to pierwszy pojedynek o mistrzostwo wagi ciężkiej organizowany w Polsce. Relacja zostanie przekazana do ponad 110 krajów przez takie stacje telewizyjne, jak HBO (USA), czy RTL (Niemcy). Na walkę sprzedane zostały już niemal wszystkie bilety, więc na wrocławskim stadionie pojawi się około 40 tysięcy osób.
Opisuje swoje „duchowe poszukiwania” w wywiadzie dla„Der Sonntag”.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.