Przystanek z krzyżem

- Przed chwilą wyspowiadałem się. Nie robiłem tego już wiele lat. Teraz jest mi lżej – mówił z uśmiechem Michał Gzyl z Jaworzyna na Dolnym Śląsku.

Indywidualne rozmowy, radosny taniec, ciekawe filmy i specjalni goście – różne były sposoby dotarcia do uczestników przyjeżdżających na woodstockowe pole z Dobrą Nowiną. Trwający od 31 lipca do 7 sierpnia Przystanek Jezus w tym roku odbył się już po raz 12. Tym razem pod hasłem: „Nowa Pięćdziesiątnica – Nowa Ewangelizacja”. – To nie tylko hasło, ale pragnienie w sercach ludzi. Potrzebujemy nowej Pięćdziesiątnicy. Nie innej, ale kolejnej – wyjaśnił ks. Artur Godnarski odpowiedzialny za PJ. – Pragniemy przypomnieć, że nie ludzkie wysiłki, ale moc Ducha Świętego przemienia serce człowieka – dodał rzecznik prasowy Robert Kościuszko.

Goście na Przystanku

Zanim ewangelizatorzy ruszyli na woodstockowe pole, od niedzieli do wtorku uczestniczyli w warsztatach i rekolekcjach, które poprowadził biskup diecezji koszalińsko--kołobrzeskiej Edward Dajczak. Młodzież kilkakrotnie odwiedził też bp Stefan Regmunt. – Moim marzeniem jest to, aby Przystanek Jezus odbywał się w każdym mieście diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Jeśli Duch Święty będzie tego chciał, tak się stanie – mówił 2 sierpnia do ewangelizatorów. Około 600 osób z całej Polski, a także z zagranicy – księży, kleryków, sióstr zakonnych i świeckich – od wtorku wychodziło codziennie na Woodstock ze swojej bazy przy kościele NMP Matki Kościoła. A tam barwny korowód przez pole, modlitwa, świadectwa, filmy, scenki, śpiew, koncerty i tańce. Były też zupełnie nowe punkty programu, np. „Gość Przystanku Jezus”. Z młodymi spotkał się m.in. publicysta Jan Pospieszalski, misjonarka z Kamerunu s. Orencja Żak i franciszkański duszpasterz rodzin o. Ksawery Knotz OFMCap.

Live z Przystanku

W wiosce Przystanku Jezus na scenie zamontowano telebim. Wyświetlano filmy i świadectwa znanych osób, jak choćby Przemysława Babiarza. – Zachęcał, aby nie wstydzić się Chrystusa i nie bać się przyznawać do Niego – opowiada ks. Godnarski. To co się dzieje w Kostrzynie nad Odrą można śledzić za pośrednictwem strony internetowej, profilu na Facebooku, a także dzięki internetowemu Radiu Przystanek Jezus. W tym roku dołączyło jeszcze jedno medium, czyli telewizja TV Odnowa. – Jesteśmy zaskoczeni liczbą widzów. Najpierw oglądało nas ok. 3 tys. osób, a teraz 4 tys. – zapewniał przystankowy rzecznik.

Najtrudniej na przystanku

Woodstokowicze na widok wioski Przystanku Jezus reagowali różnie. Jedni rzucali kilka „ciepłych” słów, ale zdecydowana większość popierała obecność Kościoła w takich miejscach i sama szukała rozmowy: – Super, że Przystanek Jezus tu jest. Ten, kto mówi, że Kościół powinien zamknąć się tylko w budynku, ma kompleksy – stwierdziła Agnieszka Kliszczak z Gorzowa. – W mówieniu o Bogu potrzeba naturalności, a często jest za dużo napompowania. To ludzi zraża – dodała. Lekarz z krośnieńskiego szpitala Marek Widenka, żeby móc uczestniczyć w PJ, wziął urlop. – Dla jednego spotkania warto było przyjechać, a tych rozmów jest bardzo dużo i wielokrotnie prowadzą do konkretnych decyzji – zauważa ewangelizator. – Później niektóre osoby nawet zamiast na Woodstock przyjeżdżają na Przystanek Jezus – dodaje. Każdy sposób na rozpoczęcie rozmowy był dobry. Czasem wystarczył karton i napis: „Jak sądzisz, co Bóg myśli o Tobie?”.

– Ludzie sami do nas podchodzili i zaczepiali – opowiada studentka Karolina Licznar z Górzyna k. Lubska. Niektórzy z rozmówców chcieli wyjaśnić duchowe wątpliwości, inni zaliczali siebie do kategorii „wierzący niepraktykujący” lub ateistów, jeszcze inni wprost mówili, że dokonali lub myślą poważnie o apostazji, czyli wystąpieniu z Kościoła, ale tutaj rozmowa nie jest dla nikogo problemem. – Dużo trudniej porozmawiać z kimś na przystanku autobusowym o Bogu. A przecież każdy chrześcijanin bez wyjątku jest wezwany do tego, aby głosić Dobrą Nowinę – zauważył ks. Rafał Jaroszewicz z Koszalina. – Głoszenie Ewangelii to podstawowe zadanie Kościoła, które w bardzo wielu ruchach i wspólnotach jest zaniedbywane. Byłoby nas tu dzisiaj jeszcze więcej, gdyby ludzie Kościoła przejęli się do głębi serca tym zadaniem – dodał.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8