Kard. Schönborn: wysokiej jakości dziennikarstwo jest dziś szczególnie potrzebne

Wzrost liczby fałszywych wiadomości prowadzi również do większego zapotrzebowania na wiarygodne informacje.

Reklama

W czasach oszczędności i cyfryzacji jakość dziennikarstwa jest jeszcze ważniejsza. Kardynał Christoph Schönborn podkreślił to podczas adwentowego spotkania dla pracowników mediów w wiedeńskim seminarium duchownym. Zacytował redaktora naczelnego renomowanego amerykańskiego dziennika „New York Timesa”, który wyjaśnił imponujące nowe liczby subskrypcji, mówiąc, że wzrost liczby fałszywych wiadomości prowadzi również do większego zapotrzebowania na wiarygodne informacje.

"W Austrii, gdzie często pojawiają się skargi na `wysokim szczeblu`, powinniśmy być wdzięczni za panującą tu wolność mediów i dobrze funkcjonującego nadawcę publicznego, powiedział arcybiskup Wiednia.

Wysokiej jakości dziennikarstwo, które nie zależy wyłącznie od warunków komercyjnych, jest niezwykle ważne dla demokratycznej kultury kraju. Kard. Schönborn wyraził również zadowolenie z dobrych relacji charakteryzujących się fundamentalną życzliwością między mediami a wspólnotami religijnymi w kraju, zwłaszcza Kościołem katolickim. Kardynał zapewnił, że z wielką przyjemnością pełnił funkcję biskupa ds. mediów w Konferencji Episkopatu Austrii i pozostanie „obeznany z mediami” nawet po przejściu na emeryturę.

Jeśli chodzi o swojego następcę, arcybiskup Wiednia był ostrożny. „Nie mogę powiedzieć, kto to będzie, ponieważ sam nie wiem. A gdybym wiedział, to bym ci nie powiedział” - stwierdził. Kard. Schönborn skończy 80 lat 22 stycznia 2025 roku. W październiku ogłosił, że papież poinformował go za pośrednictwem nuncjusza, że jego kadencja potrwa do tego czasu.

ORF dziękuje kard. Schönbornowi

Dyrektor generalny austriackiego nadawcy publicznego ORF Roland Weißmann również odniósł się do tego w swoim przemówieniu. Zapowiedział, że ORF będzie „naturalnie transmitować” nabożeństwo dziękczynne na cześć kardynała zaplanowane przez archidiecezję wiedeńską na 18 stycznia. Weißmann podziękował w imieniu publicznego nadawcy za dziesięciolecia zaufania, jakim obdarzył go kard. Schönborn, „oraz za wzajemne zrozumienie, które charakteryzowało się pełną szacunku współpracą, a jednocześnie krytycznym dystansem”. Jednocześnie Weißmann przyznał, że kard. Schönborn, jako arcybiskup Wiednia, zawsze „opowiadał się za jednością w Austrii - ponad granicami wyznaniowymi i religijnymi”.

Fakt, że istnieje „klimat zaufania” między 16 prawnie uznanymi Kościołami i wspólnotami religijnymi w Austrii, jest również w dużej mierze zasługą kardynała, zaznaczył dyrektor generalny ORF. W czasach niepewności i polaryzacji „jesteś i zawsze byłeś głosem roztropności, który koncentruje się na tym, co nas łączy”.

Kard. Schönborn wielokrotnie podkreślał również wartość niezależnego, krytycznego i konstruktywnego dziennikarstwa religijnego i dziennikarstwa w ogóle, przypomniał Weißmann. Kardynał wielokrotnie podkreślał demokratyczne znaczenie polityczne dziennikarstwa, które „krytycznie kwestionuje i kontroluje instytucje - nawet jeśli są to jego własne”. “Takie zrozumienie jest „niezwykle ważne” w czasach, w których niezależne dziennikarstwo wysokiej jakości znajduje się pod coraz większą presją w całej Europie”, powiedział Weißmann.

Kard. Schönborn i Weißmann wygłosili swoje komentarze w czwartek po nieszporach adwentowych w kościele wiedeńskiego seminarium. Zaproszenie wystosowane w poprzednich latach do pracowników ORF na spotkanie, które odbyło się po nabożeństwie, zostało w tym roku rozszerzone. Wzięło w nim udział około 200 gości z wielu organizacji medialnych - był prawdopodobnie również spowodowany zbliżającym się odejściem kard. Schönborna ze stanowiska arcybiskupa Wiednia.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama