W drugą niedzielę listopada, Kościół katolicki obchodzi Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W tym roku zebrane fundusze zostaną przekazane na wsparcie chrześcijan w Ziemi Świętej.
XVI Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym odbędzie się 10 listopada pod hasłem "S.O.S dla Ziemi Świętej".
"W tym roku wsparciem chcemy nagłośnić sytuację wierzących w miejscu, które jest kolebką chrześcijaństwa, a które dziś zmaga się z eskalującymi konfliktami i coraz większym ubóstwem" - wskazało Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP).
Jak zaznaczono, "Ziemia Święta - obejmująca Izrael, Palestynę i część krajów sąsiednich - jest domem dla chrześcijan, ale też obszarem, gdzie życie codzienne staje się coraz trudniejsze i bardziej niepewne". W ocenie PKWP, chrześcijanie zamieszkujący ten obszar "bardziej niż kiedykolwiek potrzebują wsparcia, aby nie stracić nadziei i przetrwać na ziemi, która przez wieki była sercem chrześcijaństwa".
W związku z XVI Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym, Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie przygotowało materiały duszpasterskie: wprowadzenie do mszy św., propozycję kazania dla dorosłych, kazanie dla dzieci, modlitwę powszechną i propozycję ogłoszeń.
Pomoc Kościołowi w Potrzebie (Kirche in Not) pomaga katolikom w 140 krajach. Zakres pomocy obejmuje: ewangelizację w mediach, kształcenie teologiczne, apostolat biblijny, pomoc duszpasterską, katechezę, stypendia mszalne, środki transportu, pomoc budowlaną. Organizację założył w 1947 r. holenderski norbertanin o. Werenfried van Straaten (1913-2003).
Od 2009 r. Sekcja Polska PKWP, przy aprobacie Konferencji Episkopatu Polski, organizuje Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Zainicjowała również wydanie publikacji "Prześladowani i zapomniani. Raport o prześladowaniu chrześcijan". Wydała też "Wierzę. Mały katechizm katolicki" i przetłumaczoną na 176 języków książkę dla dzieci "Bóg przemawia do swoich dzieci: wybrane teksty z Biblii". (PAP)
mgw/ ktl/
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.