W poszukiwaniu piękna warto spojrzeć na przyrodę, która kryje w sobie wiele tajemnic. Jest jak piękna księga, po którą warto sięgać.
Wakacje. Dla wielu czas wytężonej pracy, dla innych - okazja do odpoczynku. O ile lektura książki może być pomocna w zdobywaniu nowych informacji, o tyle w rozbudzeniu wrażeń estetycznych może pomóc obraz filmowy. Dwudziestoczterominutowy, dostępny na kanale YouTube film pt. Puszcza Knyszyńska (2024) fotografa i filmowca Szczepana Skibickiego, jednego z najlepszych podlaskich twórców, wprowadza widza w urokliwy klimat jednego z najciekawszych leśnych terenów w Polsce.
„Puszcza Knyszyńska” to krótka podróż po wybranych, unikatowych miejscach, rezerwatach, źródliskach, mokradłach, terenach pagórkowatych, florze i faunie. Nie mogło też zabraknąć tematu różnych aktywności sportowych i rekreacyjnych. Film zawiera także skrótowy zarys historii, kultury oraz zjawisk na niebie jakie możemy w tym miejscu obserwować. Wszystko to pokazane w rytmie różnych pór roku, dnia i nocy za pomocą różnych technik filmowych. Bardzo istotnym atutem filmu jest dobrze dobrana muzyka i lektorka, która przez swoją opowieść prowadzi nas Puszczą.
Warto pójść jeszcze krok dalej. Mimo iż uczniowie i studenci mają wakacje, to jednak wiedza przyrodnicza może znacząco wzbogacić nasze dotychczasowe zasoby i zachęcić do własnych poszukiwań. Zatem położona na Wysoczyźnie Białostockiej Puszcza Knyszyńska to ogromny teren leśny o powierzchni ok. 1050 km² (drugi pod względem wielkości obszar puszczański zaraz po Puszczy Białowieskiej). Przez jej tereny przepływa rzeka Supraśl wraz z dopływem Sokołdą. Bogactwo świata zwierzęcego i roślinnego stanowi o niepowtarzalnym charakterze puszczy. Występują w niej rzadkie gatunki, takie jak: ryś, wilk i żubr. Od 1974 r. w Puszczy Knyszyńskiej znajduje się ostoja żubra.
W 1988 r. na terenie Puszczy Knyszyńskiej powstał Park Krajobrazowy im. prof. Witolda Sławińskiego, który obejmuje obszar lasów i dolin rzecznych. Jest to park typowo leśny I należy on do największych parków w Polsce. Jego celem jest ochrona i zachowanie zasobów przyrodniczych, walorów kulturowych i historycznych Puszczy Knyszyńskiej, a także stworzenie warunków do prowadzenia działalności naukowej i dydaktycznej oraz rozwijanie turystyki kwalifikowanej i wypoczynku.
Na zakończenie, warto pamiętać cenne spostrzeżenie starotestamentalnej Księgi Mądrości, która stwierdza, że „z wielkości i piękna stworzeń poznaje się przez podobieństwo ich Stwórcę” (13,5).
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).