W ostatnich latach społeczność międzynarodowa poczyniła znaczne postępy w uznawaniu praw osób niepełnosprawnych, ale niestety nie stało się to jeszcze na całym świecie – powiedział watykański sekretarz stanu podczas IV Międzynarodowej Konferencji o Zapobieganiu i Ochronie przed Nadużyciami w Kościele katolickim na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Tym razem była ona poświęcona ochronie osób niepełnosprawnych.
Kard. Pietro Parolin zauważył, że niepełnosprawni to jedna piąta światowej populacji. Ze względu na swój stan są oni bardziej narażeni na przemoc i różnego rodzaju nadużycia, zarówno fizyczne jak i psychiczne. Stąd potrzeba zapewnienia im właściwej ochrony.
Zakończona wczoraj konferencja skupiła się m.in. na kulturowym podejściu do niepełnosprawności w różnych kontekstach geograficznych i społecznych, akceptacji i uczestnictwu niepełnosprawnych w życiu Kościoła oraz trudnościom, jakie napotykają w zgłaszaniu i uznawaniu ewentualnych nadużyć. Wydarzenie zorganizował działający przy Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim Instytut Antropologii, kierowany przez ks. Hansa Zollnera SJ.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.