W Chicago, dzięki wspólnej inicjatywie księży tamtejszej archidiecezji i ofiar molestowania seksualnego przez niektórych duchownych, otwarto Ogród uzdrowienia
Pomysł jego utworzenia został zgłoszony w 2008 r. przez osobę, która była w przeszłości ofiarą molestowania seksualnego, i przez pracowników archidiecezji. Podczas uroczystości obecne tam ofiary molestowania zaznaczyły, że dzięki wysiłkom Kościoła czują się bardziej wyzwoleni niż „ofiarami”.
Uroczystości otwarcia ogrodu przewodniczył metropolita Chicago, kard. Francis George. „W publicznej debacie nad problemem nadużyć seksualnych w Kościele często nie wsłuchujemy się w głosy ofiar. Ogród uzdrowienia jest permanentnym głosem, permanentnym przeproszeniem i permanentnym zobowiązaniem do pomocy ofiarom” – powiedział hierarcha podczas homilii. Mówiąc o symbolice ogrodu, kardynał zaznaczył, że przyroda ma właściwości uzdrawiające.
W centralnym miejscu ogrodu znajduje się nietypowa rzeźba Świętej Rodziny, zatytułowana „Koło miłości”. Wszystkie trzy postaci – Maryja, Józef i Jezus – są uśmiechnięte i zatrzymane w tańcu trzymają się za ręce. Ta wykonana z brązu rzeźba ma symbolizować, że prawdziwe uzdrowienie odbywa się w rodzinie.
Zgodnie z zamierzeniami pomysłodawców, ogród ma być miejscem chwilowego odosobnienia, modlitwy i refleksji.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.