Kościół przygotowuje się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. On ożywia Kościół „od wewnątrz”, pomaga zrealizować życiowe powołanie i buduje wspólnotę. Wigilia Zesłania Ducha Świętego przypada 11 czerwca
– Zesłanie Ducha Świętego oznacza narodziny Kościoła i początek jego zbawczej misji w świecie. Duch Święty ożywia Kościół „od wewnątrz”, napełnia umysły, serca, sumienia. Jest światłem pozwalającym dojrzeć prawdę i dobro w mnóstwie poglądów i opinii. Jest mocą uzdalniającą człowieka do postępowania drogą Prawdy i czynienia dobra – tłumaczy biskup kaliski Stanisław Napierała na łamach „Przewodnika Katolickiego”
W kościołach trwa modlitewna nowenna przed Zesłaniem Ducha Świętego. Po decyzji Konferencji Episkopatu Polski o przeniesieniu uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego z czwartku, czterdzieści dni po Wielkanocy, na 7. Niedzielę Wielkanocną, okres modlitewnego czuwania przed Zesłaniem Ducha Świętego skrócił się do jednego tygodnia (wcześniej nowenna trwała 9 dni, jak na to wskazuje źródłosłów, łac. novem – dziewięć). Uroczystość Zesłania Ducha Świętego będziemy obchodzić w niedzielę, 12 czerwca.
Niekiedy przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego organizowane są krótsze celebracje i spotkania modlitewne. Bp Bronisław Dembowski z Włocławka, wieloletni opiekun i koordynator wszystkich wspólnot Odnowy w Duchu Świętym w Polsce, w tych dniach wygłosi konferencje przygotowujące do uroczystości. Triduum przed Zesłaniem Ducha Świętego organizuje wspólnota modlitewna Odnowy w Duchu Świętym „Baranek Zwyciężył” przy klasztorze Braci Kapucynów w Stalowej Woli – Rozwadowie. Od czwartku, 9 czerwca, bp Dembowski wygłosi konferencje tematyczne, m.in. o nauczaniu Jezusa o Duchu Świętym według św. Jana, a także o Apostołach przed Zesłaniem Ducha Świętego i po otrzymaniu daru Ducha. W niedzielę Zesłania Ducha Świętego młodzież z parafii przyjmie sakrament bierzmowania.
– Duch Święty przychodzi dzisiaj z tą samą mocą, którą przekazał modlącym się w Wieczerniku prawie dwa tysiące lat temu. Trzeba nam w to uwierzyć i pokazać w naszych wspólnotach – mówi ks. Szymon Stułkowski z Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, zwracając uwagę, że w każdej parafii powinno odbyć się modlitewne czuwanie w Wigilię Pięćdziesiątnicy. Zachęca też, by sama niedziela była wielbieniem Boga za dar Jego Ducha.
Czuwanie przed Zesłaniem Ducha Świętego w wielu parafiach organizują osoby związane z Ruchem Odnowy Charyzmatycznej w Duchu Świętym, a niekiedy wszystkich wspólnot istniejących przy parafii. – Skoro Pocieszyciel jest sprawcą jedności, niech te dni staną się szczególną szkołą jedności i czasem modlitwy o ten dar dla naszych parafii, dekanatów, diecezji i całej Ojczyzny, by nasz Kościół odnawiał się w świetle Ewangelii – podkreśla ks. Stułkowski.
Otwarcie się na działanie Ducha Świętego i współpraca z łaską Bożą pozwalają odpowiedzieć na dar powołania. Tegoroczne czuwanie w intencji powołań, organizowane po raz ósmy w Kalwarii Zebrzydowskiej, przypada właśnie na Wigilię Zesłania Ducha Świętego. Czuwanie modlitewne prowadzić będą przedstawiciele różnych stanów, zgromadzeń zakonnych i diecezjalnych seminariów duchownych. Rozpocznie się ono 11 czerwca o godz. 20.00, a zakończy w Niedzielę Zesłanie Ducha Świętego o godz. 6.30. W programie czuwania oprócz modlitwy – modlitwa różańcowa, Apel Jasnogórski, adoracja Najświętszego Sakramentu i Droga Krzyżowa – przewidziano także koncert ewangelizacyjny oraz świadectwa różnych stanów na temat odkrywania i realizowania życiowego powołania.
Wychowanie seksualne zgodnie z Konstytucją pozostaje w kompetencjach rodziców, a nie państwa”
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.