Relikwie Jana Pawła II w Świątyni Opatrzności

Relikwie Jana Pawła II zostały złożone w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie.

Reklama

Relikwiarz został umieszczony w sejfie za pancerną szybą. Tam umieszczony jest romb ze srebrnymi bokami, których faktura przypomina paliusz. W przeszklonym wnętrzu rombu umieszczona jest kryształowa kropla, w której znajduje się fragment sutanny z krwią Jana Pawła II z zamachu na Placu św. Piotra. Relikwiarz będzie wkomponowany w portret błogosławionego, wykonany w Weronie z drobnych granitowych kamyków i szkła.

Panteon znajduje się w dolnej części świątyni. Umieszczono w nim symboliczny grób papieża Jana Pawła II. W panteonie pochowani są: ostatni prezydent Rzeczpospolitej na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, pierwszy po 1989 r. minister spraw zagranicznych Krzysztof Skubiszewski, poeta ks. Jan Twardowski.

Złożenie relikwii poprzedzone było ogólnonarodową mszą świętą dziękczynną za beatyfikację Jana Pawła II, której przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore; homilię wygłosił przewodniczący episkopatu Polski abp Józef Michalik. - Różnica zdań jest dopuszczalna, nienawiść, wrogość – nigdy! – podkreślił metropolita przemyski. Kreśląc sylwetki bł. Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego, przypomniał, że robili wszytko, aby pogłębić jedność Kościoła w Polsce. W związku z rychłym objęciem przez Polskę przewodnictwa w Unii Europejskiej,  przypomniał, że nasza rola winna zaznaczyć się m. in.: „troską o rodziny, o wolę życia, co jest niezwykle ważne w sytuacji gdy Polska i Europa wymiera”.

Nawiązując do beatyfikacji Jana Pawła II, abp Michalik powiedział, że ukazała ona nie tylko Polsce, ale Kościołowi powszechnemu i całemu światu na czym polega prawdziwa wielkość człowieczeństwa. Natomiast fakt, że świat okazał się wrażliwy na wzorzec świętości, jaki przedstawiał Jan Paweł II – zdaniem abp. Michalika - mówi także, że z człowiekiem naszych czasów nie jest aż tak źle, że ludzie – mimo słabości, uwikłań i grzechów – są lepsi niż myślimy. "I może z wiarą naszego polskiego ludu nie jest tak źle, i z polską rodziną nie było tak źle, skoro wyszli z niej tacy ludzie jak bł. Jan Paweł II, bł. ks. Jerzy Popiełuszko, ks. Sylwester Zych, ks. Stanisław Suchowolec, ks. Stefan Niedzielak i Sł. B. ks. Kard. Stefan Wyszyński" - dodał.

Oceniając dzisiejsze życie publiczne w Polsce abp Michalik zaznaczył, że ” Z niepokojem patrzymy na chorobliwe podziały wśród różnych orientacji. Są one tak dalekie i niepokojące, że znieważa się najwyższe autorytety, że doszło do morderstwa politycznego niewinnego człowieka, ale z drugiej strony także źle jest jeśli brak woli pojednania i nawet obecność w kościele bywa kwalifikowana partyjnie czy politycznie”. Dodał, że niezwykle ważna dziś jest odpowiedzialność świeckich za wiarę i za świadectwo wierze dawane we wszystkich okolicznościach życia. „Trzeba naprawdę pamiętać, że ani chrześcijaninem, ani człowiekiem sumienia nie przestaje się być przekraczając próg biura, urzędu, parlamentu czy ministerstwa”.

Relikwie Jana Pawła II zostały przyniesione w niedzielę do Wilanowa w uroczystej procesji, która z pl. Piłsudskiego wiodła Traktem Królewskim do Pól Wilanowskich. Na poszczególnych odcinkach relikwie niesione były przez przedstawicieli różnych środowisk. Na trasie do procesji dołączyli prezydenci i burmistrzowie miast papieskich z całej Polski.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7