Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia zatwierdziła 117. międzynarodowe stowarzyszenie wiernych. Jest nim włoska wspólnota charyzmatyczna Magnificat, powstała w 1978 roku w Perugii. Jej statuty zostały zatwierdzone ad experimentum na pięć lat.
Dekret uznający ja za międzynarodowe stowarzyszenie wiernych został wręczony 19 stycznia w siedzibie Dykasterii. Z rąk sekretarza Gleisona de Pauli Souzy odebrała go moderatorka wspólnoty Maria Rita Castellani.
Początkiem wspólnoty było doświadczenie przez grupę osób chrztu w Duchu Świętym, skupionych wokół dwóch rodzin z Perugii, które w konsekwencji podjęły życie wspólnotowe i ewangelizację. Rozszerzyły się one na różne włoskie diecezje za sprawą organizowanych spotkań formacyjnych i modlitewnych, katechez biblijnych, adoracji eucharystycznej, seminariów nowego życia w Duchu, rekolekcji, obozów letnich otwartych dla wszystkich, a także podróży misyjnych, które doprowadziły do powstania fraternii w Rumunii, Turcji, Argentynie, Ugandzie i Pakistanie.
Styl misyjny Wspólnoty Magnificat wspierany jest głębokim życiem eucharystycznym i braterskim życiem wspólnotowym, które umacnia wiarę. Członkowie wspólnoty podejmują się towarzyszenia duchowego, polegającego na słuchaniu i modlitwie w intencji osoby, której towarzyszą, co niejednokrotnie prowadzi do jej nawrócenia dzięki łasce Ducha Świętego. Istotną rolę pełni też zaangażowanie charytatywne, szczególnie pomoc opuszczonym i potrzebującym dzieciom
Obecnie istnieje 29 fraternii, siedem kolejnych jest w trakcie tworzenia. Jest też 12 misji w różnych częściach świata.
Dekret Dykasterii nosi datę 8 grudnia 2023 – 35. rocznicy powstania Wspólnoty, którą jako pierwszy uznał za stowarzyszenie wiernych w 1995 roku ówczesny arcybiskup Perugii Ennio Antonelli.
Wspólnota Magnificat i jej działa charytatywne mają swoje strony internetowe: www.comunitamagnificat.org, www.fondazionemagnificat.org, www.operazionefratellino.org.
„Jesteśmy z was dumni, ponieważ pozostaliście tymi, kim jesteście: chrześcijanami z Jezusem” .
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To nie tylko tradycja, ale przede wszystkim znak Bożej nadziei.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).