W kościele w Jedlińsku, rodzinnej parafii sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego, 4 listopada modlono się o jego rychłą beatyfikację. - Gromadzimy się tutaj, aby prosić o jego beatyfikację, aby całemu światu była objawiona prawda o jego świętym życiu - mówił bp Marek Solarczyk.
Mszy św. w kościele Św. Apostołów Piotra i Andrzeja przewodniczył i homilię wygłosił bp Solarczyk. - Zgromadziliśmy się w tej świątyni złączeni naszą pamięcią i wiarą w świętość sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego. 2 listopada minęła kolejna rocznica zakończenia jego ziemskiej pielgrzymki. Gromadzimy się tutaj, aby prosić o jego beatyfikację, aby całemu światu była objawiona prawda o jego świętym życiu. Dziękuję za waszą obecność - mówił bp Solarczyk.
W czasie liturgii ordynariusz miał na sobie krzyż biskupi z relikwiami Krzyża Świętego, należący niegdyś do sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego, który otrzymał z okazji 50. rocznicy święceń kapłańskich.
- Dar ten bp Piotr otrzymał najprawdopodobniej dzień po rocznicy święceń, bo wtedy był na Świętym Krzyżu, aby sprawować Mszę św. i dziękować za swoje 50 lat kapłaństwa. Jesteśmy w czasie sprawowania Eucharystii, tego cudownego sakramentu, który był tak bliski dla biskupa Piotra, i w czasie którego zakończył swoją ziemską pielgrzymkę, 2 listopada 1980 roku - mówił ordynariusz. - To, że krzyż biskupi, który mam na sobie, należał do sługi Bożego i to, że w czasie renowacji objawiły się relikwie Krzyża Świętego, odczytuję, że biskup Piotr w znaku tego krzyża staje dzisiaj pośród nas. To jest jego katecheza na rok 2023 dla naszej diecezji radomskiej, mówiąca o tym, abyśmy potrafili żyć z wiarą i trwać w obecności i tajemnicy Boga - dodał bp Marek.
- Niech sługa Boży bp Piotr Gołębiowski będzie nieustannie dla nas wielką zachętą i mobilizacją do tej wrażliwości wiary, do tej ufności wiary w to, że Bóg jest i nas wspiera oraz pośród nas tworzy swoje dzieła, abyśmy byli im wierni, aby one objawiły to dzieło, które, ufamy, będzie wpisane w beatyfikację bpa Piotra - zakończył bp Solarczyk.
Na zakończenie zgromadzeni w świątyni odmówili modlitwę o beatyfikację:
Panie Jezu Chryste, Najwyższy Pasterzu. Ty powołałeś Biskupa Piotra do służby kapłańskiej i wprowadziłeś go do grona następców Apostołów. Dziękujemy Ci za jego żarliwość o świętość i jedność Kościoła. Pomóż nam naśladować Jego bezgraniczne zawierzenie, ofiarną służbę i synowskie oddanie Twojej Matce. Racz wynieść go na ołtarze, aby te cnoty zajaśniały dzisiejszemu Kościołowi i jego pasterzom. Udziel nam, za jego przyczyną, zgodnie z Twoją wolą, tej łaski, o którą pokornie prosimy. Amen.
Bp Piotr Gołębiowski urodził się 10 czerwca 1902 roku w Jedlińsku. Jako kleryk wyjechał na studia specjalistyczne do Rzymu, gdzie uzyskał doktorat z filozofii i teologii. 12 października 1924 r. w katedrze sandomierskiej przyjął święcenia kapłańskie. Był wykładowcą w sandomierskim seminarium i ojcem duchownym. 3 czerwca 1957 roku papież Pius XII mianował go biskupem pomocniczym sandomierskim. Od stycznia 1967 roku samodzielnie kierował diecezją najpierw przez ponad rok jako Wikariusz Kapitulny, później zaś jako Administrator Apostolski. Nigdy nie został zatwierdzony przez komunistyczne władze jako ordynariusz diecezji. Jako jedyny polski biskup nie otrzymał paszportu, by mógł wziąć udział o obradach Soboru Watykańskiego II. Zmarł 2 listopada 1980 roku podczas Mszy św. celebrowanej w kaplicy Sióstr Służek NMP Niepokalanej w Nałęczowie. Został pochowany w bazylice katedralnej w Sandomierzu. W kwietniu 1994 r. rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny, zakończony na szczeblu diecezjalnym 4 lipca 1998 r. Obecnie akta sprawy znajdują się w Rzymie i tam toczy się dalsza część procesu.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Trzeba doceniać to, co robią i dawać im narzędzia do dalszego dążenia naprzód” .
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).