Rzymska prezentacja pierwszego tomu „Dzieł teologicznych” Karola Wojtyły miała miejsce 21 października w sali św. Jana Pawła II przy kościele św. Stanisława. Dzieło powstało przy współpracy Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.
Abp Marek Jędraszewski, prezentując to dzieło podkreślił, że św. Jan Paweł II jest – nie bez powodu – nazywany „Papieżem Rodziny”. On wiedział co jest kluczowe w danym momencie historii. Stąd audiencje środowe przez pierwszych pięć lat pontyfikatu były poświęcone rodzinie i teologii ciała. Ponadto pierwszy synod, który zwołał był o rodzinie, a co się z tym wiąże jego pierwsza adhortacja apostolska „Familiaris consortio”, również dotyczyła rodziny.
Ks. prof. Robert Tyrała, rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, podkreślił, że odbiorcami dzieł Karola Wojtyły są nie tylko naukowcy, ale wszyscy ludzie. Są one źródłem inspiracji chrześcijańskiej. Ich publikacja staje się przypomnieniem tego skarbu, a niekiedy ocala od zapomnienia – wskazał. Dodał, że były planowane 22 tomy, ale już wiadomo, że ma być ich ponad 30, bo jest tak wiele pism wymagających publikacji.
Dyrektor Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, ks. Sebastian Kozyra wskazał na aktualność przesłania Papieża Polaka, które dzięki tej publikacji może trafić do czytelników.
Na zakończenie spotkania ks. Paweł Ptasznik, gospodarz miejsca i wieloletni współpracownik św. Jana Pawła II podziękował za to dzieło, którego prezentacja była ważnym wydarzeniem w obchodach 45. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicą Piotrową.
Publikacja powstała pod redakcją ks. prof. Jana Machniaka, przy współpracy redakcyjnej Marty Burghardt.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.