Nie będą finansować aborcji

Episkopat Stanów Zjednoczonych z zadowoleniem przyjął przegłosowanie przez Izbę Reprezentantów ustawy zakazującej finansowania aborcji z budżetu federalnego.

„Za” głosowało 251 kongresmanów przy sprzeciwie 171. Regulacja ma gwarantować, że pieniądze z podatków Amerykanów nie będą przeznaczane na finansowanie aborcji w sposób pośredni lub bezpośredni. Nowe prawo precyzuje też klauzulę sumienia pracowników medycznych, którzy mogą odmówić udziału w przeprowadzaniu aborcji.

Ustawa zabezpiecza katolickie szpitale i placówki medyczne przed wykluczeniem z systemu ochrony zdrowia lub utratą finansowania. We wcześniejszym projekcie odmowa wykonania aborcji skutkowałaby nałożeniem kary na daną placówkę lub wręcz jej likwidacją. Katolicka sieć opieki zdrowotnej w Stanach Zjednoczonych ma ugruntowaną renomę i bogatą sieć ośrodków. Rzecznik amerykańskiego episkopatu przyznał, że jej zniszczenie skutkowałoby pogorszeniem dostępu pacjentów do usług medycznych.

Ustawa zakazująca finansowania aborcji z podatków federalnych jest na samym początku ścieżki legislacyjnej. Wymaga jeszcze zgody Senatu i podpisu prezydenta. Z tym ostatnim może być najtrudniej, ponieważ administracja Baracka Obamy jest jednoznacznie proaborcyjna i już wypowiedziała się przeciw ustawie. Podobnie ma się rzecz się z amerykańską polityką zagraniczną, której priorytetem jest tzw. „kontrolowane rodzicielstwo”, czyli finansowanie aborcji i sterylizacji w Azji i Afryce.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8