Był potomkiem śląskich emigrantów do Teksasu w XIX wieku. Miał 91 lat.
Wczoraj (6 sierpnia) w San Antonio (Teksas, USA) w 91. roku życia zmarł bp John Walter Yanta.
Urodził się 2 października 1931 w Runge, w Teksasie jako piąty z ośmiorga rodzeństwa. Historia jego rodziny sięga pierwszych osadników przybyłych do Teksasu w połowie XIX wieku. Jego przodkowie emigrowali w latach 1854–1855. Byli to: Szymon Janta i Josefa Reyman, Kasper Kasprzyk i Maria Zielińska, Jan Polok i Anna Gorzel oraz Filip Dziuk i Mary Ann Moczygęba. Jego dziadkami byli: Valentine Yanta i Albertina Kasprzyk, Laurence Polok i Katherine Dziuk, a rodzicami John Andrew Yanta i Maria Magdalena Polok.
Święcenia kapłańskie przyjął 17 marca 1956 i został inkardynowany do archidiecezji San Antonio (Teksas, USA). 27 października 1994 papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym San Antonio ze stolicą tytularną Naratcata. Sakry biskupiej udzielił mu arcybiskup San Antonio - Patrick Fernández Flores. Święcenia biskupie John Walter Yanta przyjął 30 grudnia 1994 r. w Pannie Marii w Teksasie - najstarszej polskiej parafii w Stanach Zjednoczonych.21 stycznia 1997 został mianowany ordynariuszem diecezji Amarillo. Na emeryturę przeszedł 3 stycznia 2008 i zamieszkał ponownie w San Antonio.
Jako ksiądz archidiecezji San Antonio był jednym z założycieli Polish-American Priests Association, przez wiele lat był sekretarzem tego stowarzyszenia zrzeszającego wszystkich polonijnych duszpasterzy w USA, a od 1990 r. jego prezesem. Współorganizował wizytę Jana Pawła II w San Antonio w 1987 roku.
Bp Yanta wiedział o swoich śląskich korzeniach, ale nie znał żadnych szczegółów. Już na początku lat 70. ubiegłego wieku przylatywał do Polski, a w 1973 r. zorganizował wyjazd 54-osobowej grupy z Teksasu do Polski. Zwiedzali m.in. miejscowości, z których wyjechali ich przodkowie w XIX wieku. Od tego czasu jednym z priorytetowych zadań dla ks. Yanty stało się sprowadzenie do Teksasu polskich księży i sióstr zakonnych, aby podtrzymywali i kultywowali śląskie tradycje i język wśród kolejnego pokolenia śląskich Teksańczyków - czytamy na stronie slask-texas.org
Kiedy na początku XXI wieku powstała Fundacja Ojca Leopolda Moczygemby bp Yanta był jej współzałożycielem i honorowym prezesem. Fundacja postawiła sobie za cel wspieranie inicjatyw łączących Śląsk i Teksas poprzez organizowanie wyjazdów do Polski i z Polski do Teksasu, spisywanie historii i genealogii śląskich emigrantów i łączenia potomków rodzin śląskich po dwóch stronach oceanu. Bp Yanta także w XXI w. przybywał do Polski, na Śląsk. Był m.in. gościem na odpuście św. Anny na Górze Świętej Anny (2009).
Był odznaczony Krzyżem Oficerskim i Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.