„Nie ma demokratycznego społeczeństwa bez równości mężczyzn i kobiet” – zauważył na posiedzeniu Rady Stałej OBWE w Wiedniu ks. Simon Kassas, chargé d'affaires misji dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Podkreślił, że pierwszym krokiem w kierunku równouprawnienia jest uznanie udziału kobiet we wszystkich aspektach życia publicznego.
Watykański dyplomata zaznaczył jednak, że istnieje szerokie pole do jeszcze większego zaangażowania kobiet, zwłaszcza w dziedzinie budowania pokoju, a więc we wszelkie działania mające na celu zapobieganie wojnie, budowanie pojednania oraz odbudowę społeczeństw po zakończeniu konfliktów zbrojnych. Ks. Kassas zauważył, że rola kobiet w tych dziedzinach została wielokrotnie potwierdzona jako najbardziej wartościowa.
Stolica Apostolska docenia dotychczasowe wysiłki OBWE mające na celu promowanie równouprawnienia kobiet i mężczyzn. Podkreśla jednak, że jeszcze wiele zostało do zrobienia w zakresie zwalczania przemocy wobec kobiet i dziewcząt. Konieczne jest także zapewnienie kobietom bezpiecznych miejsc pracy, równego udziału w życiu politycznym i publicznym, umożliwienie im praktyk zawodowych oraz promowanie ich zaangażowania w życie gospodarcze, społeczne i kulturalne.
Przeczytaj: Słowo Boże zabrało smutek z mojego życia
Archidiecezja katowicka rozpoczyna obchody 100 lat istnienia.
Po pierwsze: dla chrześcijan drogą do uzdrowienia z przemocy jest oddanie steru Jezusowi. Ale...
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.