Wystartowały „Studia Janopawłowe” na rzymskim Angelicum. Unikalny program, wybitni wykładowcy i wystawa wyjątkowych fotografii Karola Wojtyły.
Wśród wykładowców „JP2 Studies” znaleźli się wybitni intelektualiści z całego świata, dla których dziedzictwo intelektualne Jana Pawła II stanowi istotny punkt odniesienia dla zrozumienia problemów współczesności. W tym roku prowadzić je będą m.in.: George Weigel, Rémi Brague, Francis Russell Hittinger, Jarosław Kupczak OP, Cezary Binkiewicz OP, Marek A. Cichocki, Michał Gierycz, Jarosław Kilian, czy Rowan Williams. Wszystkie zajęcia w ramach „JP2 Studies” odbywać się w języku angielskim.
„JP2 Studies” to bardzo oryginalne i świeże podejście do osoby i nauczania Jana Pawła II – mówi rektor Angelicum Thomas Joseph White OP. – Te roczne studia są próbą wyjścia naprzeciw potrzebom wielu osób poszukujących w myśli św. Jana Pawła II odpowiedzi na dylematy współczesności. Bardzo się cieszę, że Angelicum może oferować tak interdyscyplinarny, a zarazem unikalny program – dodaje rektor Angelicum.
W międzynarodowym gronie słuchaczy „Studiów Janopawłowych” znalazła się 6-osobowa grupa studentów z Polski, którzy zdobyli stypendia w drodze Konkursu Papieskiego przeprowadzonego w wakacje przez Instytut Tertio Millenio oraz Fundację Świętego Mikołaja.
„JP2 Studies” to roczny interdyscyplinarny program studiów nad myślą i dziełem św. Jana Pawła II, przygotowanych przez Instytut Kultury św. Jana Pawła II – jednostkę naukowo-dydaktyczną, powołaną z inicjatywy dwóch polskich fundacji – Fundację Świętego Mikołaja i Fundację Futura-Iuventa – na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu Św. Tomasza z Akwinu (Angelicum), na którym Jan Paweł II napisał swój doktorat.
Wspinamy się na drugi 8-tysięcznik. Rok po inauguracji Instytutu Kultury św. Jana Pawła II, kiedy to organizacja pozarządowa założyła instytucję naukową na jednej z najsłynniejszych uczelni papieskich, i po bardzo udanym pierwszym roku aktywności, otwieramy interdyscyplinarne studia Janopawłowe, śmiało można powiedzieć, jedne z najlepszych na świecie – mówi Dariusz Karłowicz, prezes Fundacji Świętego Mikołaja i dyrektor programowy Instytutu Kultury św. Jana Pawła II. – Próbujemy spłacić dług, którego i tak spłacić się nie da. Wszystkim, którzy robią to z nami z całego serca dziękujemy – dodaje Karłowicz.
W trakcie dwóch semestrów program „JP2 Studies” obejmuje łącznie ponad 230 godzin wykładowych, w tym zajęcia obowiązkowe i fakultatywne, za które student będzie mógł uzyskać do 50 punktów ECTS. Kursy będą skupione w trzech blokach:
- Myśląc o św. Janie Pawle II (kursy podstawowe obejmujące wiedzę o życiu, pracy i działalności Jana Pawła II, o czasach w których żył i wzrastał, a także o najważniejszych elementach jego nauczania);
- Myśląc ze św. Janem Pawłem II (obejmą wykłady i zajęcia praktyczne skoncentrowane na kluczowych zagadnieniach i wyzwaniach współczesnego świata i Kościoła w świetle nauczania św. Jana Pawła II);
- Konteksty Janopawłowe (kursy wybrane z aktualnego programu nauczania Angelicum, które pomogą uzupełnić i poszerzyć wiedzę o nauczaniu św. Jana Pawła II w szerszym kontekście filozoficznym i teologicznym).
Opisuje swoje „duchowe poszukiwania” w wywiadzie dla„Der Sonntag”.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.