W miejscu urodzin Abrahama ma powstać kościół oraz sala spotkań dla pielgrzymów. Byłyby to ważny punkt odniesienia dla przedstawicieli wszystkich religii abrahamicznych przybywających do Ur, które w czasie swej historycznej pielgrzymki do Iraku odwiedził Papież Franciszek.
Projekt docenienia miejsca, w którym Abraham został przez Boga powołany i rozpoczął swą drogę ku Ziemi Obiecanej, został przedstawiony przez irackiego inżyniera Adoura Ftouhiego Boutrosa Katelmę, który zobowiązał się jednocześnie sfinansować całą inwestycję i przekazać ją chaldejskiemu patriarchatowi. Proponuje on, by kościół nosił wezwanie – Abrahama, ojca wszystkich wierzących, a sala spotkań była dedykowana Papieżowi Franciszkowi, który w tym miejscu przewodniczył międzyreligijnej modlitwie o pokój i międzyludzkie braterstwo, w której wzięli udział chrześcijanie, żydzi i muzułmanie.
Projekt pobłogosławił chaldejski patriarcha Iraku, a swą aprobatę dla budowy świątyni potwierdził premier tego kraju, Mustafa al Kadhimi. Kard. Louis Sako wyraził nadzieję, że modlitwa, która wybrzmiała w tym miejscu, a teraz budowa kościoła, przyniosą Irakowi zgodę i pojednanie.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.