Ks. Raad: wiemy, że siła Libanu jest w Bogu

Libańczycy wiedzą, że znajdują się pośrodku wojny gospodarczej, przed którą nie mogą uciec. Dlatego po watykańskim spotkaniu na temat Libanu spodziewali się jeszcze bardziej zdecydowanych słów pod adresem sił zarówno w kraju, jak i na szczeblu międzynarodowym, które doprowadziły ten kraj do ruiny – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Abdo Raad.

Przypomina on, że sytuacja jest naprawdę katastrofalna. Wiele rodzin żywi się jedynie suchym chlebem. Ludzie umierają, bo nie ma lekarstw. Nastąpiła drastyczna inflacja. Ci, którzy zarabiali do niedawna równowartość 400 dolarów, dziś otrzymują na miesiąc 30 dolarów. Kiedy trwa wojna konwencjonalna, możesz się schować do schronu. W wypadku wojny gospodarczej nie masz dokąd uciec. Dlatego tak wielu Libańczyków czuje się zmuszonych do opuszczenia ojczyzny – mówi libański duszpasterz. Podkreśla on, że wczorajszy dzień refleksji i modlitwy za Liban przywrócił jednak jego wiernym nadzieję.

Były słowa pokrzepienia, ale też ostrzeżenie: biada wam!

„We wczorajszej modlitwie zawarte było przesłanie, że Jezus może zrobić to, co jest niemożliwe. My w Libanie czujemy się bardzo słabi, nic nie możemy zrobić, świat nas zostawił, a nasi przywódcy polityczni okazali się tak bardzo skorumpowani, że doprowadzili kraj do upadku. Kiedy w takiej sytuacji słyszymy, że dla Jezusa nie ma rzeczy niemożliwych, to uświadamiamy sobie, że nasza siła jest w Bogu. Potrzeba nam jedynie zaufania, byśmy i my jako obywatele z Bożą pomocą mogli coś zrobić. Zarazem wszystkie czytania wybrane na wczorajszą modlitwę uświadamiały nam, że Pan jest z nami w tym kraju. To przywraca nadzieję w naszych sercach. W Ewangelii natomiast zabrzmiało błogosławieństwo dla ubogich, ale też ostrzeżenie dla tych, którzy czynią zło: biada wam. Ludzie, kiedy cierpią potrzebują słów pokrzepienia, ale także głosu, który mówi: biada wam bogaci, rządzący, faryzeusze, którzy dbacie o własne interesy, a nie zważacie na potrzeby waszego ludu. Ludzie muszą usłyszeć te słowa „biada wam” od tych, którzy cieszą się autorytetem duchowym, jak Jezus Chrystus czy Ojciec Święty.“

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6