Mieszkańcy Starego Sącza pamiętają o śp. ks. Józefie Tischnerze - filozofie, pisarzu, autorze „Historii filozofii po góralsku”. Dla upamiętnienia rocznicy urodzin zostanie odprawiona Msza św. Ponadto przygotowało przewodnik „Śladami Księdza Józefa Tischnera po Starym Sączu”.
12 marca minie 90. rocznica urodzin wybitnego duszpasterza, myśliciela i filozofa, który urodził się w Starym Sączu.
Z powodu pandemii nie odbędą się Dni ks. Józefa Tischnera w Starym Sączu. Natomiast 13 marca o 10.00 będzie miała miejsce uroczysta Msza Św. w Jego intencji w kościele klasztornym. Po liturgii na grobie rodziców Weroniki i Józefa Tischnerów złożone zostaną kwiaty.
Dla upamiętnienia rocznicy urodzin ks. Józefa Tischnera Towarzystwo Miłośników Starego Sącza przygotowało specjalne wydawnictwo „Śladami Księdza Józefa Tischnera po Starym Sączu.
Autorem przewodnika jest główny biograf kapłana, Wojciech Bonowicz z Krakowa. Publikację można nabywać w Muzeum Regionalnym w Rynku Starego Sącza.
Ks. Tischner ze Starym Sączem związany jest nie tylko urodzeniem. ale poprzez rodzinę Tischnerów, której przodkowie osiedlili się w mieście od niepamiętnych czasów. Tutaj również zamieszkali na stałe rodzice Weronika i Józef po przejściu na nauczycielskie emerytury w 1970 r. pracując przez ponad 40 lat w Szkole Podstawowej w Łopusznej. Do dziś mieszkają tutaj kuzynowie księdza i ich dzieci.
„Najważniejsze, co nam, starosądeczanom ks. Tischner pozostawił to naukę zawartą w kazaniach głoszonych w kościele Sióstr Klarysek, a które opatrznościowo nagrywane przez siostry zachowały się i po śmierci księdza zostały wydane w książce „Wiara ze słuchania: kazania starosądeckie 1980-1993” - podkreśla Andrzej Długosz, prezes Towarzystwa Miłośników Starego Sącza, od lat główny animator „Dni Księdza Profesora” w Starym Sączu.
Ks. Józef Tischner był filozofem, publicystą, pisarzem. Urodził się w 1931 r. w Starym Sączu. Był profesorem filozofii PAT w Krakowie i wykładowcą kilku innych krakowskich uczelni, a także stałym współpracownikiem „Tygodnika Powszechnego” i „Znaku”. W 1981 r. został kapelanem „Solidarności”. W pierwszą niedzielę miesiąca w sierpniu każdego roku odprawiał dla górali słynne Msze św. niedaleko Turbacza. Zmarł 28 czerwca 2000 r.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.