36. Ogólnopolską Pielgrzymkę Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę poprzedzi 26 września spotkanie Rady ds. Rodziny KEP i Jesienna Ogólnopolska Sesja Duszpasterstw Rodzin. Głównym tematem obrad będą problemy bioetyczne małżeństw - powiedział PAP przewodniczący rady bp Wiesław Śmigiel.
Biskup zwrócił uwagę, że procedury in vitro, problem kobiet, których ciąża jest zagrożona - to kwestie wymagające spojrzenia etycznego oraz wsparcia małżeństw.
"Staramy się pamiętać o tym, co wielokrotnie mówił papież Franciszek, że małżeństwa i rodziny wymagają towarzyszenia. Ciągle musimy być blisko rodzin, służąc im pomocą. W związku z tym staramy się pogłębiać wiedzę specjalistyczną wśród doradców życia rodzinnego, by mogli pomagać w rozwiązywaniu pojawiających się problemów" - powiedział PAP przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP.
Wykład poświęcony poradniom bioetycznym pomagającym rodzinom w trudnych decyzjach wygłosi ks. dr. hab. Andrzej Muszala, kierownik Poradni Bioetycznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Na temat nowych technologii bioetycznych w służbie rodziny - o ich szansach i zagrożeniach opowie biolog molekularny dr. n. med. Monika Zazula. Wykład poświęcony wizji rodziny w nauczaniu kard. Stefana Wyszyńskiego wygłosi Stanisława Nowicka z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.
Hasłem XXXVI Ogólnopolskiej Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę, która odbędzie się 26-27 września, będą słowa kard. Wyszyńskiego "Największym skarbem narodu jest rodzina".
"Wracamy do słów Prymasa Tysiąclecia, ponieważ jego nauczanie jest wciąż aktualne, wręcz można powiedzieć prorocze. Kard. Wyszyński wielokrotnie mówił, że +naród jest rodziną rodzin+. One, a więc mąż i żona, ojciec i matka, dają narodowi, państwu i Kościołowi najwięcej. Od ich kondycji - według Wyszyńskiego, było +być, albo nie być+ społeczeństwa. W jedności rodziny widział on wzmocnienie jedności narodu" - zwrócił uwagę bp Śmigiel.
Pielgrzymkę zainauguruje w sobotę msza św. w intencji ojczyzny o godz. 15.30 w kaplicy Matki Bożej. Mszy będzie przewodniczył bp Śmigiel. Drugiego dnia pielgrzymki mszy św. o godz. 11.00 będzie przewodniczył ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński, który jest członkiem Rady ds. Rodziny KEP. W trakcie liturgii odbędzie się odnowienie przyrzeczeń małżeńskich, ślubowanie nowych doradczyń i doradców życia rodzinnego oraz zawierzenie małżeństw i rodzin Najświętszej Maryi Pannie Królowej Polski.
Pielgrzymce będzie towarzyszyła przygotowana przez Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana wystawa poświęcona osobie kard. Stefana Wyszyńskim i jego nauczaniu o rodzinie, macierzyństwie, ojcostwie i wychowaniu dzieci, zatytułowana "Rodzina Bogiem silna". Obejmuje ona kilkanaście banerów. Ekspozycję będzie można zobaczyć w auli o. Kordeckiego.
Do pielgrzymowania indywidualnego i w ramach grup parafialnych oraz diecezjalnych zaproszone są rodziny z dziećmi, małżeństwa, osoby zaangażowane w Duszpasterstwo Rodzin i wszyscy, którym sprawy małżeństwa, rodziny i życia są bliskie.
Pielgrzymkę od ponad 30 lat organizuje Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin przy KEP. Jej celem jest przede wszystkim wzmocnienie polskich rodzin, zwrócenie uwagi na piękno powołania małżeńskiego, a także pomoc w przezwyciężeniu zagrożeń. W wydarzeniu rokrocznie bierze udział ponad 10 tys. osób. Zebrani uczestniczą we wspólnej modlitwie, mogą również wysłuchać świadectw i konferencji o tematyce małżeńskiej i rodzinnej.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).