Rośnie spór niemieckich biskupów o przebieg drogi synodalnej

Wśród niemieckich biskupów rośnie spór o właściwy przebieg „drogi synodalnej”, rozpoczętego w grudniu 2019 roku procesu reform wewnątrz Kościoła w Niemczech. Pomocniczy biskup Kolonii Dominik Schwaderlapp opuścił forum o moralności seksualnej twierdząc, że nie znajduje się ono już na gruncie nauki Kościoła. Tymczasem przewodniczący episkopatu bp Georg Bätzing stwierdził, że decyzje niemieckiej „drogi synodalnej” powinien wdrożyć w życie powszechny synod w Rzymie.

W rozmowie z dwutygodnikiem Publik-Forum bp Bätzing powiedział, że w Kościele temat kapłaństwa kobiet został zamknięty przez kilku papieży, „nie może to jednak oznaczać, że o ordynacji kobiet nie powinniśmy dalej rozmawiać”. Jego zdaniem argumenty przeciwko kapłankom nie są dziś już przez wiernych akceptowane i dlatego należy skorzystać z opracowań niemieckiej „drogi synodalnej” i przenieść je na płaszczyznę synodu w Rzymie. Bp Bätzing opowiedział się też za umożliwieniem niekatolikom przystępowania do Komunii świętej. Jego zdaniem „chrześcijanie mogą decydować na podstawie dobrych argumentów i zgodnie z własnym sumieniem o uczestnictwie w Eucharystii lub w (ewangelickiej) Wieczerzy Pańskiej, ponieważ jest już wiele zgody w znaczeniu tego, w co wierzymy i co świętujemy.” Przewodniczący niemieckiego episkopatu dodał, że istnieje też potrzeba kościelnego zaakceptowania osób żyjących w związkach niesakramentalnych i w związkach homoseksualnych.

Tymczasem pomocniczy biskup Kolonii Dominik Schwaderlapp powiedział w rozmowie z dziennikiem Die Tagespost, że opuszcza forum synodalne o moralności seksualnej, ponieważ wystąpił tam „ogromny spór w kwestiach kluczowych”. „Jeśli fundamenty domu stawiane są na ruchomych piaskach, nie mogę pomóc w jego budowie” stwierdził przypominając, że w nauce Kościoła akt płciowy związany jest z przekazywaniem życia i budowaniem miłości małżonków. Tymczasem forum synodalne przegłosowało dokument roboczy, który mówi o wielu równorzędnych wartościach aktu płciowego, w tym o pożądaniu i tożsamości. Zdaniem kolońskiego biskupa otwiera to drogę do usprawiedliwienia oderwanych od przekazywania życia praktyk jak środków antykoncepcyjnych, sztucznego zapłodnienia czy aktów homoseksualnych. Biskup Schwaderlapp zaznaczył, że w ten sposób „droga synodalna” oddaliła się od nauczania zawartego w encyklice „Humanae Vitae” Pawła VI oraz całego nauczania Jana Pawła II.

Aktualne zmiany w porządku obrad „drogi synodalnej” skrytykował tymczasem biskup Ratyzbony Rudolf Voderholzer. W specjalnym liście do prezydium synodalnego napisał, że statuty „drogi synodalnej” nie przewidują ani konferencji regionalnych, ani nowego tematu synodalnego, którym miały by być „doświadczenia Kościoła w kryzysie pandemicznym”. Kilka dni temu prezydium „drogi synodalnej” zapowiedziało zamiast jesiennej sesji plenarnej zorganizowanie mniejszych regionalnych konferencji w pięciu miastach oraz wprowadzenie nowego tematu obrad.
Ze względu na kryzys pandemiczny koniec „drogi synodalnej” przesunięto na początek 2022 roku.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11