- Rzeczpospolita jest winna szacunek żołnierzom wyklętym; proszę, abyście jutro oddali im hołd - mówił w sobotę prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami Bytomia (Śląskie). Przypomniał, że w niedzielę obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Prezydent podkreślił, że Polska obchodzi "ważny czas" - okres 100-lecia odzyskania niepodległości. Nawiązał też do powstań śląskich podkreślając, że w Bytomiu funkcjonowała "wielka społeczność śląskich Polaków", "którzy chcieli, aby w Bytomiu była Rzeczpospolita".
Przypomniał, że w czasie III powstania śląskiego w Bytomiu działał Polski Komisariat Plebiscytowy, na którego czele stał Wojciech Korfanty. Prezydent zaznaczył też, że gdy miasto znalazło się pod okupacją III Rzeszy, "Polacy mieli tutaj tak silnego ducha narodowego, polskiego, że wymogli na Niemcach utworzenie gimnazjum polskiego". "Były dwa takie miasta w III Rzeszy, które miały polskie gimnazja - Bytom i Kwidzyn - zaznaczył prezydent Duda.
Podziękowała obecnym i dawnym mieszkańcom Bytomia za walkę o polskość.
Nawiązując do walk prowadzonych po II wojnie światowej przez Żołnierzy Wyklętych zaznaczył, że w niedzielę - 1 marca, obchodzony jest dzień ich pamięci.
"To dzień naszego hołdu dla nich, to także w pewnym sensie dzień pamięci, o tym, który był inicjatorem ustanowienia tego święta - o panu prezydencie Lechu Kaczyńskim" - zaznaczył Andrzej Duda.
"Proszę, abyście jutro oddali im hołd, proszę, abyście wspomnieli o bohaterstwie Żołnierzy Niezłomnych, o tym, jak cierpieli oni, jak cierpiały ich rodziny, żony dzieci. Cierpieli prześladowania przez dziesiątki lat. To są bohaterskie rodziny, które zasługują na ogromy szacunek, to są bohaterscy ludzie, którym Rzeczpospolita ten szacunek jest winna" - mówił prezydent.
"Cieszę się, że współczesna, wolna i suwerenna Polska wreszcie Żołnierzom Niezłomnym ten należny im szacunek oddaje" - oświadczył Andrzej Duda.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
„Jesteśmy z was dumni, ponieważ pozostaliście tymi, kim jesteście: chrześcijanami z Jezusem” .
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.