Papież: Świadomość kryzysu klimatycznego jest wciąż za słaba

Papież Franciszek ocenił w przesłaniu do uczestników konferencji klimatycznej w Madrycie, że wciąż na świecie panuje za "słaba" świadomość kryzysu klimatycznego, w rezultacie czego nie można odpowiedzieć we właściwy sposób na to "cywilizacyjne wyzwanie".

W opublikowanym w środę przez Watykan przesłaniu do przewodniczącej oenzetowskiej konferencji COP25, minister ochrony środowiska Chile Caroliny Schmidt, papież przypomniał, że w 2015 roku zawarte zostało Porozumienie Paryskie, którego realizacja będzie wymagała poświęcenia i "szczodrego oddania" ze strony wszystkich.

Odnotował, że wśród różnych przedstawicieli społeczności międzynarodowej wzrosła świadomość znaczenia i potrzeby współpracy na rzecz "wspólnego domu", jakim jest Ziemia.

"Niestety, po czterech latach musimy przyznać, że ta świadomość jest nadal raczej słaba i niezdolna do tego, by odpowiedzieć we właściwy sposób na silne poczucie potrzeby pilnych działań, wynikającej z danych naukowych w naszej dyspozycji" - dodał Franciszek.

Ostrzegł, że "badania wskazują, iż bieżące zobowiązania podjęte przez państwa, by złagodzić zmiany klimatyczne i przystosować się do nich są dalekie od tych, jakie są potrzebne do tego, by osiągnąć cele wyznaczone przez Porozumienie Paryskie". "Pokazują, jak słowa są dalekie od konkretnych działań" - ocenił papież.

Jak zaznaczył Franciszek, rośnie zgoda co do konieczności promowania procesu transformacji modelu rozwoju, by zachęcać do solidarności i umocnić silne powiązania między walką ze zmianami klimatycznymi oraz ubóstwem. Odnotował, że inicjatywy w tym celu podejmują nie tylko rządy, ale również wspólnoty, sektor prywatny, społeczeństwo obywatelskie i jednostki.

"Musimy zadać sobie poważne pytanie, czy jest polityczna wola, by przeznaczyć z uczciwością, odpowiedzialnością i odwagą więcej zasobów ludzkich, finansowych i technologicznych na złagodzenie negatywnych skutków zmian klimatycznych oraz na pomoc dla najbiedniejszej i najsłabszej ludności, która najbardziej cierpi z ich powodu" - napisał Franciszek.

Zaznaczył: "Liczne badania mówią nam, że wciąż możliwe jest ograniczenie globalnego ocieplenia". "Aby to zrobić - wskazał - potrzebujemy jasnej, dalekowzrocznej i silnej politycznej woli".

Papież zaapelował o refleksję na temat modeli konsumpcji i produkcji, a także procesów edukacji po to, by były one zgodne z ludzką godnością. "Stoimy w obliczu wyzwania cywilizacyjnego" - przypomniał.

Wyraził uznanie dla młodzieży, która - jak zauważył - wykazała wrażliwość wobec problemów wynikających z kryzysu klimatycznego.

Na zakończenie przesłania papież życzył sukcesu uczestnikom madryckiej konferencji.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
  • kskiba19
    04.12.2019 15:15
    Człowiek nie jest w stanie kontrolowanie wpływać na klimat. Jeśli ktoś to zacznie to popamiętamy ruski miesiąc. Ochrona środowiska w sensie racjonalnej minimalizacji wpływu na środowisko rozumiem jak najbardziej. Ale to co proponują te wszystkie "eko"oszołomy to jest... Szukałem słowa i nie znalazłem
  • lukasingod
    04.12.2019 18:33
    Mówi się, że to co się zaczyna dziać na ziemi, trzęsienia ziemi, znaki na niebie, kataklizmy to zmiany klimatu. A jeśli to dzieło Boga, zapowiedź Pana Jezusa Chrystusa i to co czytamy w Apokalipsie Jana? Bardzo zastanawiające jest to w Apokalipsie, jakie plagi Bóg miał posyłać na ziemię, aby ludzie odwrócili się od bezprawia i zła, ale tego nie czynili, bo jak mogli to przyjąć, skoro wmawia się, że to klimat, globalne ocieplenie... Bóg jest wielki, a Jego Chwała ponad Niebem i Ziemią. Niech będzie uwielbiony Bóg Ojciec i Jezus Chrystus, na wieki. Amen
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8