Papież do Tajlandczyków: pragnę umocnić was w wierze i dialogu

„W świecie, który zbyt często doświadcza niezgody, podziałów i wykluczenia, wszelkie zaangażowanie na rzecz jedności szanującej godność każdego człowieka, może być inspiracją do działania na rzecz prawdziwego i dobrego rozwoju rodziny ludzkiej”.

Słowa te Papież skierował w wideoprzesłaniu do mieszkańców Tajlandii, którą odwiedzi już w przyszłym tygodniu.

Franciszek podkreślił, że Tajlandia uczyniła wiele dla promocji harmonii i pokojowego współistnienia, nie tylko w swoim kraju, ale w całym regionie Azji Południowo-Wschodniej. Wyraził także zadowolenie z możliwości spotkania z tamtejszymi katolikami oraz przyczynienia się do umocnienia dialogu międzyreligijnego.

“W czasie mojej podróży będę miał okazję spotkać się ze wspólnotą katolików tajlandzkich, aby umocnić ich w wierze oraz w zaangażowaniu na rzecz całego społeczeństwa. Są Tajlandczykami i powinni pracować dla swojej ojczyzny – zaznaczył Ojciec Święty. – Mam nadzieję także na umocnienie więzów przyjaźni, które dzielą z licznymi braćmi i siostrami buddystami, którzy dają wymowne świadectwo tolerancji i harmonii, tak bardzo charakterystycznych dla waszego ludu. Ufam, że moja wizyta przyczyni się również do podkreślenia wagi dialogu międzyreligijnego, wzajemnego zrozumienia i braterskiej współpracy, szczególnie na rzecz ubogich, najbardziej potrzebujących i w służbie pokojowi. W obecnym czasie potrzeba bardzo pracować dla pokoju.”

Jak przypomina nuncjusz apostolski w tym azjatyckim kraju, chrześcijaństwo jest w nim często postrzegane jako religia obca. Część społeczeństwa z powodów historycznych utożsamia je z produktem zachodniego świata, który chciał zająć tę część kontynentu. Ojciec Święty odwiedzi Tajlandię odpowiadając na ponawiane od wielu lat zaproszenie władz oraz z okazji 350-lecia ustanowienia struktur kościelnych w dawnym Syjamie. 

Kościół wnosi w tym kraju znaczący wkład w życie społeczne przede wszystkim poprzez dobrze rozwinięte szkolnictwo. Mówi nuncjusz apostolski w Tajlandii, abp Paul Tschang In-Nam: 

W Tajlandii znajduje się 370 szkół katolickich, do których uczęszcza ponad 500 tys. uczniów. Kościół lokalny jest bardzo zaangażowany w dialog z buddystami na wielu poziomach: odbywają się wzajemne odwiedziny, rozmowy oraz spotkania - powiedział nuncjusz apostolski. - W ubiegłym roku doszło do wymiany delegacji pomiędzy Stolicą Apostolską i hierarchią buddyjską. Delegacja mnichów buddyjskich ze świątyni królewskiej udała się do Rzymu, aby przekazać Ojcu Świętemu tłumaczenie starożytnej księgi, zbioru zasad religijnych w starożytnym języku pali. Następnie Stolica Apostolska odwzajemniła się poprzez przyjazd delegacji Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6