Bp Mario Grech: w Kościele nikt nie może wynosić się nad drugiego

Bp Grech uczestniczył w synodalnym zgromadzeniu o Amazonii jako prosekretarz.

Jeżeli zrozumiemy, że Kościół i Synod to ta sama rzeczywistość, gdyż Kościół nie jest niczym innym jak wspólnym kroczeniem Ludu Bożego na spotkanie z Panem, to zrozumiemy także, że w Kościele nikt nie może „wynosić się” nad innych. Przeciwnie, w Kościele potrzebni są ci, którzy „się uniżą”, aby mogli oddać się na służbę braciom. Opinię tę wyraził prosekretarz Synodu Biskupów.

Bp Mario Grech podkreślił, że synodalność, o której tak wiele mówi Papież, jest zakorzeniona w Ludzie Bożym, czyli w Kościele, który nie identyfikuje się tylko z hierarchią, ale ze wszystkimi swoimi członkami, a więc z hierarchią, osobami życia konsekrowanego, świeckimi. Każdy z nich ma swój charyzmat i tę samą godność, którą otrzymał już na chrzcie.

Odnosząc się do zakończonego Synodu Biskupów poświęconego Amazonii maltański hierarcha przyznał, że choć jego obrady toczyły się w auli watykańskiej, to inne życie otrzymywał on w mediach i naznaczony był różnymi kontrastami. Dodał, że nie jest to nic nowego, bo wielkie wydarzenia w Kościele były już nie raz przez media traktowane po swojemu. Stanowi to jednak pewne wyzwanie. Dla Kościoła, aby w lepszy sposób informował o wydarzeniach i w bardziej precyzyjnie wyjaśniał swój punkt widzenia. Dla dziennikarzy natomiast jest to wezwanie do głębszego rozumienia wydarzeń kościelnych.

Bp Grech uczestniczył w synodalnym zgromadzeniu o Amazonii jeszcze jako prosekretarz. Kiedy aktualny sekretarz generalny Synodu Biskupów 79-letni kard. Lorenzo Baldisseri ustąpi z urzędu, bp Grech przejmie jego obowiązki.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7