Bp Piątek: Amazonia woła o misyjne zaangażowanie zakonów

W ewangelizacji Amazonii zakony odegrały bardzo ważną rolę, zarówno męskie, jak i żeńskie. Dziś misyjny duch zakonny zdecydowanie osłabł i potrzebuje nowego ożywienia i zdynamizowania.

Wskazuje na to polski biskup misyjny Marek Piątek, który na Synodzie Biskupów o Amazonii reprezentował brazylijską diecezję Coari.

Bp Piątek, który sam jest redemptorystą, z nadzieją przyjął zawarte w dokumencie końcowym wezwanie do otwarcia, w którymś z dziewięciu krajów na terenie których leży Amazonia, przynajmniej jednej wysuniętej placówki misyjnej. Ten apel ojcowie synodalni skierowali do wszystkich zgromadzeń świata, które nie są jeszcze obecne na misjach. „To wołanie o nowy zapał misyjny wynika z diagnozy pewnego kryzysu, który dotyka życie zakonne” – mówi Radiu Watykańskiemu bp Piątek.

“W dzisiejszych czasach obserwujemy pewien kryzys życia zakonnego. Żyjemy w świecie indywidualizmu, konsumpcji, powiedziałbym wręcz hedonizmu. Życie zakonne wymaga nastawienia na Chrystusa, na wspólnotę, na życie charyzmatem danego zgromadzenia. Dlatego w tym kontekście apel ojców synodalnych pobudzi zakony do większego myślenia o swojej misji, o swoim charyzmacie – mówi papieskiej rozgłośni bp Piątek. – Każdy z zakonów ma swój obrany cel, dlatego Ameryka Łacińska jest nastawiona na działanie zakonników i sióstr. Oni przez wieki zapisali piękną kartę Kościoła w Amazonii i także dziś odgrywają wielką rolę w ewangelizacji naszego terenu. Myślę więc, że synodalny apel o to, by zakony miały swoje domy i klasztory w różnych diecezjach Amazonii jest jak najbardziej do zrealizowania. Również może to być zachęta do tego, by odnowić, zdynamizować życie i charyzmat poszczególnych zakonów.”

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7